ԵԱՀԿ գործող նախագահը հանձնարարել է իր անձնական ներկայացուցչին այցելել Լաչինի միջանցք
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահ Բույար Օսմանին հանձնարարել է իր անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին այցելել Լաչինի միջանցք։ «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ ԵԱՀԿ նախագահն այդ մասին գրել է «Ֆեյսբուքի» իր էջում։
«Անցյալ շաբաթ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ հեռախոսազրույցներից հետո, որպես ԵԱՀԿ նախագահ, ես հանձնարարել եմ իմ անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին՝ այցելել Լաչինի միջանցքի շրջակա տարածքներ և հաղորդել ինձ մանրամասներ ներկա իրավիճակի վերաբերյալ»,- նշել է Օսմանին։
Գրառման մեջ նա ևս մեկ անգամ կրկնել իր կոչը, որը վերաբերում է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի թույլտվությանը։ Օսմանին նաև կոչ է արել միաժամանակ աշխատել շարժունակության և հաղորդակցության համար նոր ճանապարհների բացման ուղղությամբ։
«Մարդասիրական գործոնները պետք է գերակա լինեն քաղաքականի նկատմամբ։ Քանի դեռ քաղաքական հարցերի շուրջ երկխոսությունը կշարունակվի, ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է ներգրավվել որպես միջնորդ»,- եզրափակել է իր գրառումը ԵԱՀԿ նախագահը:

Действующий председатель ОБСЕ поручил своему личному представителю посетить Лачинский коридор
Действующий председатель ОБСЕ Буяр Османи поручил своему личному представителю Анджею Каспчику посетить Лачинский коридор.
Как передает Арменпресс, об этом председатель ОБСЕ написал на своей странице в Facebook.
"После телефонных разговоров с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении на прошлой неделе я — как председатель ОБСЕ, поручил моему личному представителю Анджею Каспршику посетить районы вокруг Лачинского коридора и предоставить мне подробную информацию о текущей ситуации", - сказал Османи.
В записи он еще раз повторил свой призыв относительно разрешения свободного передвижения по Лачинскому коридору. Османи также призвал работать одновременно, чтобы открыть новые пути для мобильности и связи.
«Гуманитарные факторы должны иметь приоритет над политическими факторами. Пока продолжается диалог по политическим вопросам, ОБСЕ готова участвовать в качестве посредника", - заключил председатель ОБСЕ.