Հայաստանն Ադրբեջանին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը շարունակում է խորանալ ու ծավալվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին խոսեց Կառավարության նիստի մեկնարկին ունեցած ելույթում։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման միջոցով արգելել էր կոմերցիոն մատակարարումները դեպի Լեռնային Ղարաբաղ։ Սույն թվականի հունիսի 15-ից Ադրբեջանը արգելափակել է նաև դեպի Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռների, այդ թվում՝ մանկական սննդի և դեղորայքի մատակարարումները, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով։
Փաշինյանը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցության Հայաստանի Հանրապետության կառավարական հանձնաժողովը դեռևս սույն թվականի հուլիսի 26-ին դեպի Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռներ ուղարկելու որոշում էր կայացրել և դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ուղևորված 19 բեռնատար ավտոմեքենաները շարունակում են կանգնած մնալ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր գյուղի հատվածում՝ Լաչինի միջանցքի մոտ։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ այդ 19 բեռնատարների պարունակությունը հետևյալն է․ ալյուր 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոննա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա։ Ընդհանուր առմամբ՝ 361 տոննա հումանիտար բեռ։
Բեռի այս պարունակությունը հավաստվել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետների կողմից և ցանկացած պահի կարող է վերահաստատվել Կոռնիձորում արդեն 16 օր կայանված բեռնատարների զննմամբ։ Հետագայում հումանիտար շարասյանը միացել են ևս երկու բեռնատար 9 տոննա քաղցրեղեն, մասնավորապես 33 անուն կոնֆետներ և թխվածքաբլիթ արտադրող ընկերության կողմից և մեկ բեռնատար 25 տոննա մակարողենով Փարիզի քաղաքապետի և Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս, Օվերն-Ռոն-Ալպեր, Օ դը Ֆրանս, Նոր Ակվիտանիա, Լուարի երկիր երկրամասերի վարչական ղեկավարների անունից»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռների մուտքի արգելքը առավել հավաստի են դարձնում Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականության մասին հայտարարությունները։
«Եվ, իսկապես, միջազգային փորձագիտական շրջանակներից հնչում են ավելի ու ավելի բարձր կարծիքներ, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը կարող է դիտարկվել ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին ՄԱԿ-ի 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ի կոնվենցիայի դիտանկյունից։
Կարծում եմ, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ճգնաժամը ծավալվել է այն աստիճանի, որ պետք է ավելի մեծ ջանքեր գործադրել ստեղծված իրավիճակին միջազգային իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ, մանավանդ, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի սույն թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումները Լաչինի միջանցքով մարդկանց, բեռների և տրանսպորտային միջոցների անարգել տեղաշարժը ապահովելու մասին»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը ուշադրություն հրավիրեց այն փաստին, որ ամենաբարձր ատյանները վերջին շրջանի իրենց հայտարարություններով ամրագրեցին, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին Ադրբեջանի տված մեկնաբանությունները որևէ կապ չունեն իրականության հետ, և որ Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել Լաչինի միջանցքի անխափան աշխատանքը։
«Այս պայմաններում պետք է արձանագրեմ, որ ստեղծված իրավիճակի լավագույն լուծումը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացումն է, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեկնարկը՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։
Հայաստանի Հանրապետությունը իր հերթին շարունակում է վերահաստատել իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և պաշտոնական Բաքվին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Армения призывает Азербайджан воздержаться от шагов, направленных на обнуление возможности установления мира
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе продолжает углубляться и расширяться.
Как передает «Арменпресс», это Никол Пашинян подчеркнул на заседании правительства.
Премьер-министр напомнил, что с декабря 2022 года Азербайджан запретил поставки в Нагорный Карабах, незаконно перекрыв Лачинский коридор. С 15 июня текущего года Азербайджан заблокировал и доставку гуманитарных грузов, в том числе детского питания и медикаментов, в Нагорный Карабах посредством Международного комитета Красного Креста.
Пашинян напомниил, что правительственная комиссия Республики Армения по поддержке народа Нагорного Карабаха 26 июля этого года приняла решение об отправке гуманитарного груза в Нагорный Карабах. 19 грузовых машин отправились в Нагорный Карабах, однако до сих пор стоят в районе села Корнидзор Сюникской области возле Лачинского коридора.
«Хочу напомнить, что в этих 19 грузовиках: мука: 100 тонн, макароны: 80 тонн, сахар: 60 тонн, масло растительное: 40 тонн, молоко сухое: 40 тонн, соль: 20 тонн, детское питание: 12 тонн, лекарства: 9 тонн. Всего 361 тонна гуманитарного груза.
Содержимое этого груза было заверено аккредитованными в Армении дипломатами и может быть подтверждено в любое время путем досмотра грузовиков, стоящих в Корнидзоре уже 16 дней. Позже к гуманитарной колонне присоединились еще два грузовика с 9 тоннами сладостей от компании «Гранд Кенди», один грузовик с 25 тоннами макаронных изделий от мэрии Парижа и регионов Иль-де-Франс, Овернь, Рона-Альпы и др. », - сообщил Пашинян.
По словам премьер-министра, запрет на ввоз гуманитарных грузов в Нагорный Карабах доказывает политику Азербайджана, направленную на то, чтобы подвергнуть армян Нагорного Карабаха геноциду.
«И действительно, из международных экспертных кругов звучат все более высокие мнения о том, что политика Азербайджана по созданию гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора может рассматриваться с точки зрения Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него от 9 декабря 1948 года.
Считаю, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, вызванный незаконным блокированием Лачинского коридора, развился до такой степени, что необходимо приложить больше усилий для предоставления международно-правовой оценки ситуации. Тем более что Азербайджан продолжает невыполнять решения, имеющие обязательную юридическую силу, Международного суда ООН от 22 февраля с.г. и решения от 6 июля об обеспечении беспрепятственного передвижения людей, товаров и транспортных средств по Лачинскому коридору»", - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр обратил внимание на то, что высшие судебные инстанции в своих недавних заявлениях подтвердили, что комментарии Азербайджана по поводу решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля не имеют ничего общего с действительностью, и что Азербайджан обязан обеспечить бесперебойную работу Лачинского коридора.
«В этих условиях должен признать, что наилучшим выходом из создавшейся ситуации является снятие незаконной блокировки Азербайджаном Лачинского коридора, начало диалога Степанакерт-Баку в рамках международного механизма.
Республика Армения, со своей стороны, продолжает подтверждать свою приверженность мирной повестке дня и призывает официальный Баку воздерживаться от шагов, направленных на сведение на нет исторической возможности установления мира», - заключил Пашинян.