Շվեդիայում հայտարարել են, որ Ղուրանն այրելուց հետո երկիրը դարձել է իսլամիստների ահաբեկչության գլխավոր թիրախը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիան, Դանիան և Նիդերլանդները Ղուրանն այրելու հետ կապված ակցիաներից հետո դարձել են իսլամիստ ահաբեկիչների առաջնահերթ թիրախը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին TT գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է Շվեդիայի ոստիկանության պաշտոնյաներից մեկը։
«Մենք հաղորդագրություններ և կոմյունիկե ունենք ահաբեկչական խմբավորումների մեծ մասից, որոնք ներկայում Շվեդիան, Դանիայի և Նիդերլանդների հետ միասին, հիշատակում են հայտարարություններում: Սա սպառնալիքն ավելի զգալի է դարձնում», - ոստիկանության Ազգային օպերատիվ բաժնի ահաբեկչության դեմ պայքարի ստորաբաժանման ղեկավար Մագնուս Շյոբերգի խոսքերն է մեջբերում ТАСС գործակալությունը:
2010 թ. հոկտեմբերին Շվեդիայի ոստիկանությունն ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը երկրորդից բարձրացրել է երրորդի:
«Սպառնալիքի երրորդ մակարդակը նշանակում է, որ մենք շատ ենք աշխատել մեր հնարավորությունները բարձրացնելու վրա, որոնք 2010 թ.-ին չափազանց ցածր էին, որպեսզի այսօր ունենանք այնպիսի հնարավորություններ, որոնցում կարող ենք վստահ լինել», - շարունակել է Շյոբերգը:
Հուլիսից մինչև օգոստոս Շվեդիայում տեղի ունեցած մի քանի ակցիաների ժամանակ Ղուրանի այրման և անարգման գործողություններ են իրականացվել ցուցարարների կողմից։ Նմանատիպ ակցիաներ են տեղի ունեցել նաև Դանիայում և Նիդերլանդներում։
Դա առաջացրել է մուսուլմանական բազմաթիվ երկրների վրդովմունքը։ Ստոկհոլմի կողմից Ղուրանի այրման թույլտվությունից հետո հուլիսին Իրաքում ցուցարարները ներխուժել էին Շվեդիայի դեսպանատուն։

В Швеции предупредили, что после акции сожжения Корана страна стала основной мишенью терактов исламистов
Швеция, Дания и Нидерланды стали основной мишенью исламистских террористов после акций, сожжения Корана. Как передает «Арменпресс», об этом в интервью агентству ТТ заявил сотрудник шведской полиции.
«У нас есть сообщения и коммюнике от большинства террористических групп, которые в настоящее время упоминают Швецию вместе с Данией и Нидерландами в заявлениях. Это делает угрозу более ощутимой», - ТАСС приводит слова главы подразделения по борьбе с терроризмом Национального оперативного отдела полиции Магнуса Шёберга.
Шведская полиция повысила уровень террористической угрозы со второго на третий.
«Третий уровень угрозы означает, что мы много работали над повышением наших возможностей, которые были слишком низкими в 2010 году, чтобы сегодня иметь возможности, в которых можно быть уверенными», - продолжил Шёберг.
Во время нескольких акций, прошедших в Швеции с июля по август, демонстранты жгли и оскверняли Коран. Аналогичные акции прошли также в Дании и Нидерландах.
Это вызвало возмущение многих мусульманских стран. В июле в Багдаде в после того, как Стокгольм разрешил сжечь Коран, протестующие ворвались в посольство Швеции.