Նեթանյահուն մտադիր է հասնել Սաուդյան Արաբիայի հետ հաշտության պայմանագրի կնքման
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն մտադիր է հաշտության համաձայնագրի կնքման հասնել, ինչպես նաև զարգացնել տնտեսական հարաբերությունները Սաուդյան Արաբիայի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին Նեթանյահուն հայտնել է Bloomberg գործակալությանը տված հարցազրույցում։
«Մենք կդառնանք պատմական իրադարձության ականատեսներ. հնարավոր է, ես չեմ կարող երաշխավորել, որ դա տեղի կունենա, - ասել է Նեթանյահուն։ - Եթե գոյություն ունի քաղաքական կամք, ապա կգտնվի նաև Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման և հաշտության հասնելու քաղաքական ուղի»։
Նեթանյահուն նաև նշել է, որ երկրները կարող են զարգացնել տնտեսական համագործակցությունը նույնիսկ պաշտոնական հաշտության պայմանագրի բացակայության դեպքում։ Նրա կարծիքով՝ կողմերը կարող են ստեղծել տնտեսական միջանցք, որն Ասիայից Եվրոպա անցնի Արաբական թերակղզով:
«Նախևառաջ գոյություն ունի տնտեսական միջանցք` էներգետիկ, տրանսպորտային և հաղորդակցային, որն անցնում է մեր աշխարհագրության միջով՝ Ասիայից Արաբական թերակղզու միջով դեպի Եվրոպա։ Մենք դա կիրականացնենք: Ինձ թվում է, որ մենք կարող ենք դա իրականացնել՝ անկախ այն բանից՝ ունենք արդյոք պաշտոնական հաշտության պայմանագիր թե ոչ», - ընդգծել է նա։
2020 թվականի սեպտեմբերին Վաշինգտոնում իսրայելական կողմն ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ փաստաթղթեր է ստորագրել ԱՄԷ-ի և Բահրեյնի հետ։ Արևմուտքում եռակողմ գործարքն ստացել է «Աբրահամի համաձայնագրեր» անվանումը: Հետագայում հրեական պետության հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին հայտարարեցին Սուդանը և Մարոկկոն։ Մինչ ԱՄԷ-ի և Բահրեյնի հետ հաշտություն կնքելը, Իսրայելն արաբական երկրներից դիվանագիտական ​​հարաբերություններ ուներ միայն Եգիպտոսի և Հորդանանի հետ:
Bloomberg-ը նշում է, որ ԱՄՆ նախագահը նույնպես ցանկանում է որ Սաուդյան Արաբիան ճանաչի Իսրայելը։ Նաև այս թեման քննարկելու համար էր հուլիսին ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը մեկնել Սաուդյան Արաբիա։

Нетаньяху планирует добиться заключения мирного договора с Саудовской Аравией
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху намерен достичь заключения мирного соглашения с Саудовской Аравией, а также развивать экономические отношения с Эр-Риядом. Об этом он заявил в интервью агентствуBloomberg.
"Мы станем свидетелями исторического события - возможно, я не могу гарантировать, что это произойдет", - сказал Нетаньяху. "Если существует политическая воля, то найдется и политический путь нормализации отношений и достижения мира между Израилем и Саудовской Аравией", - добавил израильский премьер.
Нетаньяху также отметил, что страны могут развивать экономическое сотрудничество даже при отсутствии формального мирного договора. По его мнению, стороны могут создать "экономический коридор", проходящий из Азии в Европу через Аравийский полуостров. "Экономический коридор - энергетический, транспортный и коммуникационный <...>. Мы это осуществим. Мне кажется, мы можем это осуществить независимо от того, есть ли у нас официальный мирный договор", - подчеркнул он.
В сентябре 2020 года в Вашингтоне израильская сторона при посредничестве США подписала документы о нормализации отношений с ОАЭ и Бахрейном. На Западе трехсторонняя сделка получила название "Авраамовы соглашения". Впоследствии о нормализации отношений с еврейским государством объявили Судан и Марокко. До заключения мира с ОАЭ и Бахрейном у Израиля из арабских стран были дипломатические отношения только с Египтом и Иорданией.
29 декабря 2022 года в Израиле было приведено к присяге новое правительство, которое возглавил Биньямин Нетаньяху. На состоявшемся в тот же день первом заседании нового кабмина он заявил, что одной из главных задач его правительства станет "резкое расширение круга мира" между Израилем и арабскими государствами.