Թրամփն իրեն անմեղ է ճանաչել Կապիտոլիումի գրոհի հետ կապված մեղադրանքների գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վաշինգտոնում կանգնել է դատարանի առաջ և իրեն մեղավոր չի ճանաչել 2020 թ․-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքները տապալելու փորձին առնչվող մեղադրանքներով։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ի հրապարակումը։
Թրամփն իրեն անմեղ է ճանաչել իր դեմ առաջադրված մեղադրանքի բոլոր 4 կետերով՝ դավադրություն ԱՄՆ-ին խաբելու նպատակով, դավադրություն պաշտոնական ընթացակարգերը խոչընդոտելու նպատակով, պաշտոնական ընթացակարգի խոչընդոտում, դավադրություն քաղաքացիների իրավունքների դեմ։
Նախկին նախագահին մի քանի պայման են առաջադրել, այդ թվում՝ չհաղորդակցվել տվյալ գործով վկա հանդիսացող որևէ մեկի հետ կամ հաղորդակցվել միայն փաստաբանի միջոցով։
Դատական լսումները կայացել են նույն դատարանի շենքում, որտեղ քննել են 2021 թ․ հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի շենքի գրոհին մասնակցած շուրջ 1000 պաշտպանյալների գործերը։
Լսումների ընթացքում դատարանի շենքի առաջ հավաքվել են Թրամփի մի խումբ աջակիցներ, ինչպես նաև նրա դեմ բողոքի ակցիա իրականացնողներ։
Սպիտակ տան նախկին ղեկավարի հաջորդ դատական լսումները կկայանան օգոստոսի 28-ին։
Դատարանից դուրս գալուց հետո Թրամփն իր դեմ հարուցված գործն անվանել է «քաղաքական հակառակորդի հետապնդում»։ Դոնալդ Թրամփն առաջադրել է իր թեկնածությունը 2024 թ․-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար, որոնցում նա, հնարավոր է, մրցակցի նախորդ ընտրություններում իր մրցակից, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ։
ԱՄՆ նախկին նախագահը վերջին 4 ամիսներին արդեն երրորդ անգամ է կանգնում դատարանի առաջ քրեական գործի շրջանակներում։ Մյուս երկու գործերի շրջանակներում Թրամփին մեղադրում են գաղտնի փաստաթղթերի հետ վարվելու կանոնների խախտման և պոռնո աստղ Սթորմի Դենիելսին լռեցնելու նպատակով նրան վճարելու և դրա պատճառով գործարար հաշվետվությունները կեղծելու մեջ։

Trump pleads not guilty to election charges
Trump has pleaded not guilty to all 4 counts of indictment, among them conspiracy to defraud the US, tampering with a witness and conspiracy against the rights of citizens.
The former president was given several conditions, including not to communicate with anyone who is a witness in the given case or to communicate only through a lawyer.
The court hearings were held in the same court building where the cases of around 1000 defendants who participated in the attack on the US Capitol on January 6, 2021 were examined.
During the hearing, a group of Trump supporters gathered in front of the courthouse, as well as those who protested against him.
The next court hearing of the former US President will take place on August 28.
After leaving the court, Trump described the case against him "persecution of a political opponent". Donald Trump has nominated his candidacy to participate in the 2024 presidential elections, in which he may compete with his rival in the previous elections, the current US President Joe Biden.
The former US president is standing before the court for the third time in the last 4 months. In the other two cases, Trump is accused of violating the rules on handling classified documents and paying porn star Stormy Daniels to keep her quiet and falsifying business reports because of it.