ԵԱՏՄ-ն պլանավորում է Իրանի հետ առևտրի ծավալը հասցնել 30 միլիարդ դոլարի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնևը հայտարարել է, որ Իրանի՝ ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու մասին մշտական համաձայնագրի տեքստն արդեն նախապատրաստվել է և պատրաստ է վավերացման ու խորհրդարաններում հաստատման։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սլեպնևը IRNA գործակալությանը տված հարցազրույցում հույս է հայտնել, որ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրման ընթացակարգերն օպերատիվ կերպով կիրականացվեն։
Նրա խոսքով՝ ազատ առևտրի ժամանակավոր համաձայնագիրը հանգեցրել է ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրի կրկնապատկման։ Նոր լիարժեք ձևաչափով համաձայնագիրն, ըստ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի նախարարի, նաև կհանգեցնի առաջիկա տարիներին կողմերի միջև առևտրի կրկնապատկման։
Նա հույս է հայտնել, որ համաձայնագիրը կստորագրվի մինչև տարեվերջ։
«Լավ պայմաններ են ստեղծվում շուկաներ փոխադարձ հասանելիության համար։ Մենք ոչ միայն վերացրել ենք ապրանքների ավելի քան 90 տոկոսի մաքսատուրքերը փոխադարձ առևտրում, այլև բարելավում ենք բիզնեսի պայմանները վարչական ընթացակարգերի առումով։ Նաև գործիքակազմեր են ստեղծվում համատեղ նախագծերի առաջխաղացման համար», - նշել է նա։
Սլեպնևը կարծում է, որ նման երկարաժամկետ համաձայնագիրը շատ արդյունավետ կլինի։
«ԵԱՏՄ-ն պլանավորում է Իրանի հետ առևտրի ծավալը հասցնել 30 միլիարդ դոլարի», - հավելել է նա։
Այս նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի պետությունները որոշակի գործընթացներ անցնեն, զարգացնեն լոգիստիկան, լուծեն ֆինանսական հարցերը և պատժամիջոցային սահմանափակումների հետ կապված խնդիրները։

ЕАЭС готов увеличить объем торговли с Ираном до 30 млрд долларов
Текст постоянного соглашения Ирана с ЕАЭС о зоне свободной торговли уже подготовлен, и готов к ратификации и утверждению в парламентах. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на IRNA, об этом заявил министр по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев.
Слепнев в интервью IRNA выразил надежду, что процедур подписания соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном будет продан оперативно.
По его словам, временное соглашение о свободной торговле привело к удвоению торговли между ЕАЭС и Ираном. Новое полноформатное соглашение, по мнению министра по торговле Евразийской экономической комиссии, также приведет к еще удвоению торговли между сторонами в ближайшие годы.
Он выразил надежду, что соглашение будет подписано до конца года.
«Создаются хорошие условия для взаимного доступа на рынки. Мы не только устранили таможенные пошлины во взаимной торговле на более 90% товаров, но и улучшаем условия для бизнесов в плане административных процедур. Также создаются инструменты для продвижения совместных проектов», - отметил он.
Слепнев считает, что такое долгосрочное соглашение будет очень эффективным. «ЕАЭС планирует увеличить объем торговли с Ираном до 30 млрд долларов», - добавил он.
Чтобы добиться этой цели, надо пройти государствами определенные формальности, развивать логистику, решать финансовые вопросы и санкционные ограничения.