Նիգերում զինվորականները հայտարարել են հեղաշրջման և երկրի սահմանները փակելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աֆրիկայի արևմուտքում գտնվող Նիգերի զինվորականները պետական հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել են հեղաշրջման, բոլոր հաստատությունների աշխատանքի դադարեցման և երկրի սահմանները փակելու մասին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ի հրապարակումից։
Նիգերի նախագահ Մոհամեդ Բազումը, ըստ տարբեր հրապարակումների, հուլիսի 26-ի առավոտից պահվում է նախագահական պալատում։ Բազումին աջակցություն են հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը։ Ըստ BBC-ի՝ Մոհամեդ Բազումը Արևմտյան երկրների դաշնակիցն է իսլամիստ զինյալների դեմ պայքարում։
Զինվորականները հեռուստատեսությամբ հայտարարել են, որ հեղաշրջում են իրականացնում «երկրում շարունակաբար վատթարացող անվտանգային իրավիճակի, տնտեսական և սոցիալական վատ կառավարման պատճառով»։
«Արտաքին բոլոր գործընկերներին խնդրում ենք չմիջամտել։ Ցամաքային և օդային սահմանները փակ կմնան, մինչև իրավիճակը չկայունանա», - հայտարարել են նրանք։
Հուլիսի 26-ին Նիգերի մայրաքաղաք Նիամեյում մարդիկ դուրս են եկել փողոցներ՝ իրենց աջակցությունը հայտնելով երկրի նախագահին։ Ըստ BBC-ի թղթակցի՝ ցուցարարներին ցրելու համար հեղաշրջում կատարող զինվորականները մի քանի գնդակ են արձակել։
Նիգերի երկու հարևան երկրներում՝ Մալիում և Բուրկինա Ֆասոյում նույնպես վերջին տարիներին հեղաշրջումներ են կատարվել։

В Нигере военные объявили о перевороте и закрытии границ страны
Военные Нигера, страны на западе Африки, в эфире государственного телевидения объявили о перевороте, приостановке работ всех учреждений и закрытии границ страны. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на BBC.
По данным различных изданий, с утра 26 июля президент Нигера Мохамед Базум задержан в президентском дворце. Базума поддержали госсекретарь США Энтони Блинкен, а также генсек ООН Антониу Гутерриш. По данным BBC, Мохамед Базум является союзником западных стран в борьбе с исламистскими боевиками.
Военные объявили, что совершают переворот из-за «продолжающегося ухудшения ситуации всфере безопасности инеудовлетворительного управления вэкономической исоциальной сфере».
«Всех внешних партнеров просим невмешиваться. Морские ивоздушные границы закрываются дотех пор, пока обстановка нестабилизируется», - заявили военные.
26 июля в Ниамее, столице Нигера, люди вышли на улицы, выразив поддержку президенту страны. По сообщению корреспондента BBC, военные произвели несколько выстрелов, чтобы разогнать протестующих.