Հնդկաստանի բնակչությունը հասել է 1,3 միլիարդի՝ չնայած ՄԱԿ-ի կանխատեսումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի բնակչության թվաքանակը հուլիսի 1-ի դրությամբ, կառավարության մոտավոր գնահատմամբ, կազմել է 1,392 միլիարդ: Փաստորեն, չի իրականացել այն կանխատեսումը, որ հուլիսին Հնդկաստանի բնակչության թիվը կգերազանցի Չինաստանի բնակչության թիվը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հնդկաստանի ներքին գործերի պետական նախարար Նիտյանանդ Ռայը։
«Այսպիսով, 1,392 միլիարդ թվաքանակը ոչ միայն ցածր է Հնդկաստանի համար ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական հարցերով վարչության բնակչության հիմնադրամի` հուլիսի համար կանխատեսումից (խմբ․՝ 1,429 միլիարդ), այլև ավելի ցածր Չինաստանի համար կանխատեսված մակարդակից՝ 1,426 միլիարդից», - նախարարի խոսքն է մեջբերում Times of India թերթը։
Ըստ ՄԱԿ-ի կանխատեսումների՝ Հնդկաստանի բնակչությունը պետք է հավասարվեր Չինաստանի բնակչությանը 2023 թվականի ապրիլին (երբ Չինաստանի բնակիչների թիվը պետք է կազմեր 1 425 775 850) և պետք է գերազանցեր այն այս տարվա հուլիսի 1-ին։
ՄԱԿ-ը կանխատեսել էր, որ Չինաստանի բնակչությունն առավելակետին՝ 1,426 միլիարդի է հասել 2022 թվականին և սկսել է նվազել։ Ըստ կանխատեսումների՝ դարավերջին Չինաստանի բնակչությունը կարող է նվազել 1 միլիարդից:
Փաստորեն, Հնդկաստանը բնակչության թվով աշխարհում երկրորդ երկիրն է՝ զիջելով Չինաստանին։ Worldometer կայքի համաձայն՝ երրորդ տեղում ԱՄՆ-ն է՝ ավելի քան 330 միլիարդ բնակչությամբ։ Ի դեպ, Հայաստանը նշված սանդղակում զբաղեցնում է 140-րդ հորիզոնականը։

Население Индии, несмотря на прогнозы ООН, достигло 1,3 миллиарда человек
Население Индии на 1 июля, по оценке правительства, составляло 1,392 миллиарда человек. Фактически, прогноз ООН, согласно которому население Индии в июле превысит население Китая, не оправдался. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил государственный министр внутренних дел Индии Нитьянанд Рай.
«Численность в 1,392 млрд человек, таким образом, оказалась не только ниже прогноза на июль для Индии Фонда населения Департамента по экономическим и социальным вопросам ООН (1,429 млрд человек), но и ниже прогнозируемого им уровня населения Китая в 1,426 млрд человек», - как сообщает Times of India заявил министр.
По прогнозам ООН, население Индии должно было сравняться с населением Китая в апреле 2023 года (когда население Китая составляло 1 425 775 850 человек) и превзойти его 1 июля этого года.
Организация Объединенных Наций прогнозировала, что население Китая достигнет пика в 1,426 миллиарда человек в 2022 году и начнет сокращаться. По прогнозам, к концу века население Китая может быть ниже 1 миллиарда человек.
На самом деле Индия является второй по численности населения страной в мире после Китая. По данным сайта Worldometer, третье место занимают США с населением более 330 миллиардов человек. К слову, в упомянутой шкале Армения занимает 140-е место.