Ուկրաինան հաղորդել է Օդեսա և Նիկոլաև քաղաքների, իսկ Ռուսաստանը՝ Բելգորոդի և Կուրսկի մարզերի գնդակոծության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի զինված ուժերը շարունակել են հարվածներ հասցնել մեկը մյուսին, ինչի հետևանքով տուժել են քաղաքացիական անձինք։ Չնայած շարունակվող ինտենսիվ ռազմական գործողություններին՝ Բրիտանիան հայտնել է, որ կողմերը շատ փոքր առաջխաղացում են գրանցել։
909bf6df-43c8-48a1-9672-d3a0a87bbeef.jpg (36 KB)
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ РБК-Украина պարբերականը հաղորդում է, որ Ուկրաինայի Օդեսա քաղաքն այս գիշեր ենթարկվել է գնդակոծության, որի հետևանքով 1 մարդ վիրավորվել է, վնասվել են նավահանգստի ենթակառուցվածքի օբյեկտներ, մի քանի մասնավոր տներ, կոտրվել են մի շարք շենքերի ապակիներ։
Նշվում է նաև, որ գնդակոծությունից հետո ռուսական ուժերը Սև ծովից Օդեսայի ուղղությամբ արձակել են 6 «Կալիբր» հրթիռ, որոնք բոլորը ոչնչացվել են հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կողմից։
e0bf6406-484b-4ee4-b8b8-ecca4fe990fa.jpg (39 KB)
Գիշերը անօդաչու թռչող սարքերով հարձակման է ենթարկվել է նաև Ուկրաինայի հարավում գտնվող Նիկոլաև քաղաքը, տուժածներ չկան։
Ռուսական կոմն էլ հաղորդել է ուկրաինական հարվածների մասին։ Ըստ Բելգորոդի մարզի նահանգապետ Վյաչեսլավ Գլադկովի՝ ուկրաինական ուժերի գնդակոծության հետևանքով Շամինո բնակավայրում 5 մարդ է վիրավորվել։
Իր հերթին, Կուրսկի մարզի նահանգապետ Ռոման Ստարովոյտը հայտնել է Ուկրաինայի հետ սահմանին գտնվող Ելիզավետովկա գյուղի գնդակոծության մասին, որի հետևանքով հրդեհ է բռնկվել։
Իսկ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության Վլադիմիրովկա բնակավայրում, ըստ ТАСС-ի հրապարակման, գնդակոծության հետևանքով 1 մարդ է զոհվել։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին հաղորդել է, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում կանխվել է անօդաչու թռչող սարքերով Ղրիմին հարվածելու՝ Ուկրաինայի փորձը։ Ըստ գերատեսչության՝ խոցվել է 28 ԱԹՍ։ Տուժածներ չկան։ ՌԴ ՊՆ-ն նաև հաղորդել է 43 ուկրաինական ԱԹՍ խոցելու, ինչպես նաև HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի 3 արկ որսալու մասին։
Ռազմական գործողությունների մասին ամենօրյա տեղեկագրում Բրիտանիայի հետախուզությունը հայտնել է, որ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում մարտերը շարունակվել են առաջնագծի տարբեր հատվածներում, սակայն ո՛չ ռուսական, ո՛չ ուկրաինական կողմը լուրջ առաջխաղացում չեն գրանցել։

Украина сообщила об обстреле Одессы и Николаева, Россия - Белгородской и Курской областей
Вооруженные силы России и Украины продолжали наносить взаимные удары, в результате которых пострадали мирные жители. Несмотря на продолжающиеся интенсивные военные действия, Великобритания сообщила, что стороны добились очень незначительного прогресса.
Как передает «Арменпресс», РБК-Украина сообщила, что Одесса сегодня ночью подверглась обстрелу, в результате которого пострадал 1 человек, повреждены объекты инфраструктуры порта, несколько частных домов, выбиты окна ряда зданий.
Также отмечается, что после обстрела российские силы с моря выпустили в направлении Одессы 6 ракет «Калибр», все они были уничтожены средствами ПВО.
Ночью город Николаев на юге Украины также подвергся атаке БПЛА, пострадавших нет.
России также сообщила об украинских атаках. По словам губернатора Белгородской области Вячеслава Гладкова, в населенном пункте Шамино в результате обстрела украинских силовиков пострадали 5 человек.
Губернатор Курской области Роман Старовойт сообщил об обстреле села Елизаветовка на границе с Украиной, в результате которого, возник пожар.
По данным ТАСС, в результате обстрела в населенном пункте Владимировка Донецкой Народной Республики погиб 1 человек.
Минобороны России сообщило, что за минувшие сутки была предотвращена попытка Украины атаковать Крым дронами. По данным ведомства, было сбито 28 БПЛА. Жертв нет. Минобороны России также сообщило о сбитых 43 украинских БПЛА и о перехвате 3 ракет реактивной системы залпового огня HIMARS.
В ежедневном бюллетене о военных операциях британская разведка сообщила, что боевые действия продолжались на различных участках линии фронта в течение прошлой недели, но ни российская, ни украинская сторона не добились серьезных успехов.