Մակրոնը և Մոդին մտադիր են ամրապնդել Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի ռազմավարական գործընկերությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ընդունելով Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին, ընդգծել Է Դելիի հետ ռազմավարական գործընկերությունն ամրապնդելու Փարիզի ծրագրերը: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով Մակրոնի հայտարարությունը:
«Այսօր մենք պատրաստվում ենք շարունակել ամրապնդել վստահության այս պատմական հարաբերությունները մեր երկու երկրների միջև, որպեսզի դիմակայենք ինչպես միջազգային ճգնաժամերին, այնպես էլ խոշոր գլոբալ մարտահրավերներին», - ասել Է Մակրոնը Ելիսեյան պալատում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Մոդին ժամանել է Հնդկաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական գործընկերության 25-ամյակի տոնակատարությանը և եղել է Փարիզում հուլիսի 14-ին Բաստիլի գրավման օրվա ազգային տոնի կապակցությամբ ավանդական ռազմական շքերթի պատվավոր հյուրը:
Ֆրանսիայի նախագահի խոսքով ՝ կողմերը կիսում են «միջազգային հանրության մասնատման ռիսկի ընդհանուր մտահոգությունը»:
Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի միջև ավելի սերտ համագործակցության ցանկությունը մամուլի ասուլիսի ընթացքում հաստատել են երկու ղեկավարները:

Макрон и Моди намерены укреплять стратегическое партнерство между Францией и Индией
Президент Франции Эмманюэль Макрон, принимая премьер-министра Индия Нарендру Моди, подчеркнул планы Парижа укреплять стратегическое партнерство с Дели.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил INTERFAX.RU со ссылкой на заявление Макрона.
"Сегодня мы собираемся продолжать укреплять эти исторические отношения доверия между нашими двумя странами, чтобы противостоять как международным кризисам, так и крупным глобальным вызовам", - заявил Макрон на совместной пресс-конференции в Елисейском дворце.
Моди прибыл на празднование 25-летия стратегического партнерства между Индией и Францией и был почетным гостем традиционного военного парада в Париже по случаю национального праздника Дня взятия Бастилии 14 июля.
По словам французского президента, стороны разделяют "общую обеспокоенность риском фрагментации международного сообщества".
Желание более тесного сотрудничества Франции и Индии в ходе пресс-конференции подтвердили оба руководителя.