Միրզոյանը Պորտուգալիայի Ասամբլեայի նախագահի հետ հանդիպմանը կարևորել է խորհրդարանների կողմից ԼՂ խնդիրների բարձրաձայնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Պորտուգալիայի Ասամբլեայի նախագահ Աուգուշտու Սանտուշ Սիլվայի հետ: Հանդիպումը կայացել է նախարարի պաշտոնական այցի շրջանակներում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, քննարկվել են Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև քաղաքական երկխոսության զարգացմանը, երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր, մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգի շուրջ:
«Զրուցակիցները կարևորել են միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումն՝ ի նպաստ տարբեր բնագավառներում հայ-պորտուգալական համագործակցության զարգացման:
Հանդիպման օրակարգում են եղել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերը: ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի տեսլականը և այդ ուղղությամբ առկա մարտահրավերները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Միրզոյանը Պորտուգալիայի Ասամբլեայի նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն շուրջ 7 ամիս շարունակվող արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին՝ ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղի հայության համար կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ ստեղծելուն և էթնիկ զտման ենթարկելուն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության անթույլատրելիությունը: Այս համատեքստում շեշտվել է նաև խորհրդարանական շրջանակների կողմից նշյալ խնդիրների բարձրաձայնման և հստակ գործողությունների հասնելու կարևորությունը:
Նշվում է, որ հարատև խաղաղությանն ուղղված ջանքերի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը:

FM Mirzoyan highlights the importance of raising NK issue by parliaments in a meeting with his Portuguese counterpart
YEREVAN, 14JULY,ARMENPRESS․ On July 14, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Augusto Santos Silva, the President of the Assembly of the Portuguese Republic. The meeting took place within the framework of the minister's official visit, ARMENPRESS was informed from MFA Armenia.
Issues on the development of the political dialogue between Armenia and Portugal and the expansion of bilateral relations were discussed. Views were exchanged on the Armenia-EU partnership agenda.
The interlocutors emphasized the importance of strengthening inter-parliamentary ties to foster the development of Armenian-Portuguese cooperation in various spheres.
Regional security and stability issues were on the agenda of the meeting. Foreign Minister Ararat Mirzoyan presented the vision of the Armenian side for establishing peace in the region and highlighted the existing challenges in that direction.
Minister Mirzoyan drew the attention of the President of the Assembly of Portugal to the humanitarian crisis resulting from the 7-month long illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. He emphasized the inadmissibility of Azerbaijan's policy, aimed at creating conditions incompatible with life for the Armenians of Nagorno-Karabakh and subjecting them to ethnic cleansing. In this context, the importance of voicing the mentioned issues by the parliamentary circles and achieving clear actions was also emphasized.
In the context of efforts aimed at lasting peace, the Foreign Minister of Armenia stressed the need to address the issues of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh.