Ռոբերտ Քոչարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց գույքերը Գլխավոր դատախազությունը համարում է ապօրինի և բռնագանձման ենթակա
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դիմումի հիման վրա՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի 2023 թվականի հուլիսի 13-ի որոշմամբ, հայցի նախնական ապահովման միջոցներ են կիրառվել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նրան փոխկապակցված յոթ անձի (ընտանիքի անդամներ՝ կին, զավակներ, նրանց ամուսիններ) գույքերի նկատմամբ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, որի մեջ նաև նշվում է, որ ուսումնասիրության նախնական արդյունքներով ապօրինի են դիտվել և ենթակա են բռնագանձման՝
20 միավոր անշարժ գույք՝ առավելապես Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող շենքերում,2 տրանսպորտային միջոց,
մասնակցություն՝ հայաստանյան և արտասահմանյան 18 իրավաբանական անձերում,
ավելի քան 1.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ավանդներ և արժեթղթեր,
շուրջ 10 միլիարդ դրամի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված փոխառություններ,
շուրջ 22 միլիարդ դրամ, որն իրենից ներկայացնում է ապօրինի ծագում ունեցող դրամական միջոցների մնացորդի, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված միջոցների և այլ ծախսված միջոցների հանրագումար, որը չի նույնականացվել:

Прокуратура требует конфискации незаконно нажитого имущества Роберта Кочаряна и членов его семьи
На основании иска Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры Армении Антикоррупционный суд 13 июля вынес решение, согласно которому применены меры предварительного обеспечения к имуществу второго президента Армении Роберта Кочаряна и семи связанных с ним лиц (члены семьи: жена, дети, их супруги).
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, по предварительным результатам расследования признаны незаконными и подлежат конфискации:
- 20 единиц недвижимости, в основном в зданиях, расположенных в административном районе Кентрон г. Еревана; 2 автомобиля;
- участие в 18 армянских и иностранных юридических лицах;
- депозиты и ценные бумаги на сумму более 1,5 млн долларов США;
- около 10 млрд драмов в виде кредитов, предоставленных физическим и юридическим лицам;
- около 22 млрд драмов, представляющих собой сумму остатка средств незаконного происхождения, переданных добросовестным третьим лицам средств и другие израсходованные средства, которые не идентифицированы.