Իլոն Մասկը արհեստական ինտելեկտի ոլորտի նոր ընկերություն է ստեղծել. x.AI-ը կմրցակցի Open AI-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկացի ճարտարագետ, միլիարդատեր, ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը հայտարարել է x.AI ընկերության ստեղծման մասին, որը կզբաղվի արհեստական ինտելեկտի խնդիրներով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մասկն իր Twitter-ի էջում հայտնել է, որ x.AI-ն նպատակ ունի «ճանաչել իրականությունը»։
Ընկերությունը գրանցվել է Նևադայում դեռ ապրիլին, սակայն պաշտոնապես աշխատանքը մեկնարկել է հիմա։
x.AI-ը կդառնա արհեստական ինտելեկտի շուկայում երրորդը։ Մինչ այս Open AI ընկերությունը ստեղծել է առաջին ChatGPT չաթբոտը, իսկ Google-ը մարտին թողարկել է Bard-ը:
x.AI-ի պաշտոնական կայքում գրված է, որ ընկերության նպատակն է «հասկանալ տիեզերքի իրական էությունը»: x.AI-ը կգործի Մասկի «կայսրության» մյուս ընկերություններից՝ Tesla-ից, SpaceX-ից, Twitter-ից, Neuralink-ից և Boring Co-ից առանձին։ Կայքում նաև ներկայացված է x.AI-ի թիմը՝ բաղկացած համակարգչային մշակումների ոլորտի 12 մասնագետներից։
Թիմը ղեկավարում է անձամբ Իլոն Մասկը, որը նախկինում մասնակցել է առաջին ChatGPT չաթբոտի ստեղծմանը, սակայն 2018 թվականին լքել է Open AI-ի տնօրենների խորհուրդը։
Մասկն ավելի վաղ արհեստական ինտելեկտն անվանում էր գոյութենաբանական սպառնալիք՝ նշելով, որ այս ոլորտում արագ զարգացող հետազոտությունները վտանգավոր են:

Илон Маск создал новую компанию в сфере ИИ: x.AI будет конкурировать Open AI
Американский миллиардер и предприниматель Илон Маск объявил о создании компании x.AI, которая займется вопросами искусственного интеллекта с целью «познания реальности».
Как сообщает Арменпресс, компания была зарегистрирована в Неваде еще в апреле, но официально приступила к работе только сейчас.
x.AI станет третьим игроком на рынке ИИ наряду с компанией Open AI, создавшей первый чат-бот ChatGPT, и Google, запустившей в марте свой аналог под названием Bard.
На официальном зайте X.AI говорится, что ее цель – постичь истинную природу Вселенной.
x.AI будет управляться отдельно и независимо от других компаний империи Маска, куда входят Tesla, SpaceX, Twitter, Neuralink и Boring Co. На сайте x.AI говорится, что основу компании составляют 12 специалистов в области компьютерных разработок, включая ИИ, некоторые из них в прошлом работали в Google, Microsoft и различных университетах, в частности, в Университете Торонто.
Возглавил команду сам Илон Маск, который в прошлом принимал участие в создании первого чат-бота ChatGPT, но в 2018 году покинул совет директоров Open AI и с тех пор скептически высказывался по поводу разработок ИИ-технологий.
Отметим, что раньше Маск называл искусственный интеллект экзистенциальной угрозой, а стремительно прогрессирующие исследования в этой области – опасными.