Չինաստանը սահմանափակել է սննդամթերքի ներմուծումը Ճապոնիայից՝ «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ից ջրահեռացման որոշման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի մաքսային գլխավոր վարչությունը հայտարարել է Ճապոնիայի 10 պրեֆեկտուրաներից մթերքի ներկրման արգելքի մասին՝ «Ֆուկուսիմա-1» վթարային ատոմակայանից ջրահեռացման՝ ճապոնական կողմի որոշման պատճառով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակվել կարգավորող մարմնի կայքում։
«Ռադիոակտիվ նյութերով աղտոտված ճապոնական սննդամթերքի արտահանումը Չինաստան կանխելու և չինացի սպառողների համար ներմուծվող սննդամթերքի անվտանգությունն ապահովելու համար Չինաստանի մաքսային մարմիններն արգելում են սննդամթերքի ներկրումը 10 պրեֆեկտուրաներից, ներառյալ՝ Ֆուկուսիմայից», - ասված է Չինաստանի մաքսային գլխավոր վարչության հայտարարության մեջ։
Հուլիսի 4-ին Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) հրապարակել էր զեկույց՝ ընդգծելով, որ ջրահեռացման Ճապոնիայի ծրագրերը համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին: Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում գործակալության ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին նաև նշել էր, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն չափազանց աննշան է համարում ջրի բացթողման ազդեցությունը տարածաշրջանի բնակիչների և էկոհամակարգի վրա։
«Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանի տարածքում այժմ ավելի քան 1,25 միլիոն տոննա ջուր է կուտակվել բաքերում, որն օգտագործվել է 2011 թվականի մարտին ցունամիի հետևանքով վնասված ռեակտորների սառեցման համար։ Ճապոնիայի կառավարությունը պնդում է, որ ջուրն, ընդհանուր առմամբ, մաքրված է ռադիոակտիվ նյութերից և պարունակում է միայն ջրածնի իզոտոպ՝ տրիտում։ 2021 թվականի ապրիլին Տոկիոն որոշում է կայացրել այդ ջրի զգալի քանակություններ լցնել օվկիանոս:

Китай ограничил импорт продуктов питания из Японии из-за решения о сбросе воды с АЭС «Фукусима-1»
Главное таможенное управление Китайской Народной Республики объявило о запрете на ввоз продуктов питания из 10 префектур Японии в связи с решением о сбросе воды с аварийной АЭС «Фукусима-1». Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, сообщение об этом было опубликовано на сайте регулирующего органа.
«Чтобы предотвратить экспорт радиоактивно загрязненных японских продуктов питания в Китай и обеспечить безопасность импортируемого продовольствия для китайских потребителей, китайская таможня запрещает ввоз продуктов из 10 префектур, включая Фукусиму», - говорится в сообщении Главного таможенного управления Китая.
4 июля Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) опубликовало отчет, в котором подчеркивалось, что планы по сбросу воды с АЭС соответствуют международным стандартам. На прошедшей в Токио пресс-конференции глава агентства Рафаэль Гросси заявил, что, по мнению МАГАТЭ воздействие сброса воды на жителей региона и экосистему будет крайне незначительным.
На территории АЭС «Фукусима-1» к настоящему времени скопилось более 1,25 млн тонн воды в резервуарах, которые использовались для охлаждения реакторов, пострадавших от цунами в марте 2011 года. Японское правительство утверждает, что вода, в целом, очищена от радиоактивных веществ и содержит только тритий, изотоп водорода. В апреле 2021 года Токио принял решение слить в океан значительное количество этой воды.