Փաշինյանը անհիմն որակեց Ադրբեջանի մեղադրանքները և արձանագրեց՝ ԼՂ-ում Հայաստանի բանակ չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒLԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում օր օրի սրվում է։
«Ինչպես տեղյակ եք, հունիսի 15-ին Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած սադրանքից հետո Լեռնային Ղարաբաղը զրկված է բոլոր տեսակի ապրանքների մատակարարումներից։ Մատակարարումներն իրականացնելու հնարավորություն չունեն նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները, որովհետև Լաչինի միջանցքն արգելափակված է ամբողջապես։ Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և էլեկտրական էներգիայի մատակարարումները նույնպես ամիսներ շարունակ խափանված են Ադրբեջանի կողմից։ Միևնույն ժամանակ, տեսնում ենք ադրբեջանական հռետորաբանության և քարոզչության շարունակական սրում, հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ չեն դադարում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության հասցեին հնչող անհիմն մեղադրանքները։
«Մասնավորապես, Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանից պահանջել Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերել Հայաստանի բանակի ստորաբաժանումները այն պայմաններում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում զինվոր չունի։
Արձանագրում եմ ևս մեկ անգամ՝ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության բանակ չկա։
Լեռնային Ղարաբաղում գործում է ԼՂ պաշտպանության բանակը, որի գոյության պատճառները յուրաքանչյուր ոք ամեն օր կարող է գտնել Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչության և գործողությունների մեջ, որի անթաքույց էությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին էթնիկ զտման և ցեղասպանության ենթարկելն է։ Ըստ էության, այդ քաղաքականության սողացող իրագործումն ենք այսօր տեսնում Լեռնային Ղարաբաղում»,- նշեց Փաշինյանը։

YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan warned on Thursday that the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh resulting from the illegal blockade of Lachin Corridor is getting worse day by day.
“As you know, Nagorno Karabakh is deprived of supplies of all kinds of products since the June 15 provocation that happened near Hakari Bridge. Even the Russian peacekeepers deployed in Nagorno Karabakh don’t have the possibility to carry out supplies because the Lachin Corridor is completely blockaded. Natural gas and electricity supply into Nagorno Karabakh have also been cut off by Azerbaijan for months. At the same time, we see a growing escalation in the Azerbaijani rhetoric and propaganda, especially in the direction of Nagorno Karabakh,” Pashinyan said at the Cabinet meeting on July 6.
Furthermore, Azerbaijan continues to make false accusations against Armenia. Azerbaijan continues to demand Armenia to withdraw what it described as units of the Armed Forces of Armenia, whereas Armenia doesn’t maintain any military presence in Nagorno Karabakh.
“In particular, Azerbaijan continues to demand the withdrawal of the army units of Armenia from Nagorno Karabakh, but Armenia doesn’t have a single soldier in Nagorno Karabakh. I say again, there is no military of Armenia in Nagorno Karabakh. Nagorno Karabakh has its own Nagorno Karabakh Defense Army, and anyone can find the reasons of its existence in the official propaganda and actions of Azerbaijan, whose overt essence is to subject the Armenians of Nagorno Karabakh to ethnic cleansing and genocide. We are basically witnessing the implementation of this policy today in Nagorno Karabakh,” Pashinyan added.