Ստոլտենբերգը ևս մեկ տարով կմնա ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, որի պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվելու էր այս տարվա հոկտեմբերին, հայտարարել է, որ ևս մեկ տարի կմնա իր պաշտոնում։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Ստոլտենբերգի գրառումը Twitter-ում։
«Ինձ համար պատիվ է ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների որոշումը՝ երկարաձգելու որպես գլխավոր քարտուղար իմ լիազորությունները մինչև 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ը: Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի միջև անդրատլանտյան կապն ապահովել է մեր ազատությունն ու անվտանգությունը գրեթե 75 տարի, և ավելի վտանգավոր աշխարհում մեր դաշինքն ավելի կարևոր է, քան երբևէ», - գրել է նա։
Նորվեգիայի նախկին վարչապետ, 64-ամյա Յենս Ստոլտենբերգի պաշտոնավարման ժամկետն արդեն երեք անգամ երկարաձգվել է՝ առաջին անգամ՝ ևս մեկ ամբողջական պաշտոնավարման ժամկետով, երկրորդ անգամ՝ 2022 թ.-ի մարտին՝ Ուկրաինայում ՌԴ-ի ծավալած ռազմական գործողություններից հետո, ինչպես նաև հիմա։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարի պաշտոնում Ստոլտենբերգին փոխարինելու համար շրջանառվում էին Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենի, Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսի և Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսի անունները, սակայն նրանցից ոչ մեկին, փաստորեն, այդպես էլ չհաջողվեց ստանալ ՆԱՏՕ-ի 31 անդամների գերակշռող աջակցությունը:

Столтенберг останется на посту генсека НАТО еще на год
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, срок полномочий которого должен был завершиться в октябре этого года, объявил, что останется на своем посту еще на год. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Столтенберга в Twitter.
«Для меня большая честь решение союзников по НАТО продлить мой мандат в качестве генерального секретаря до 1 октября 2024 года. Трансатлантическая связь между Европой и Северной Америкой обеспечивала нашу свободу и безопасность почти 75 лет, и в более опасном мире наш союз важнее, чем когда-либо», - написал он.
Срок полномочий бывшего премьер-министра Норвегии 64-летнего Йенса Столтенберга продлевался уже трижды: первый раз - на полный срок полномочий, второй раз в марте 2022 года, после российской военной операции в Украине, также и сейчас.
На пост главы Североатлантического альянса были предложены имена премьер-министра Дании Метте Фредериксена, министра обороны Великобритании Бена Уоллеса и премьер-министра Испании Педро Санчеса, но ни одному из них не удалось получить подавляющую поддержку 31 члена НАТО.