Բորելը հաջորդ շաբաթ կայցելի Պեկին՝ հանդիպելու Չինաստանի արտգործնախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հաջորդ շաբաթ կայցելի Չինաստան՝ հանդիպելու ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Ցին Գանի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հուլիսի 4-ին այդ մասին հաղորդել է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով Պեկինում ԵՄ դեսպան Խորխե Տոլեդոյին։
«Մենք ցանկանում ենք փոխգործակցել Չինաստանի հետ բոլոր հարցերի շուրջ՝ մեր համագործակցության և մեր համակարգային մրցակցության», - մեջբերում է գործակալությունը Տոլեդոյի խոսքը։
Նրա տվյալներով՝ ուղևորությունը կսկսվի հուլիսի 10-ին։ Ինչպես նշում է Bloomberg-ը, Բորելի այցի մասին հաղորդագրությունն ստացվել է այն ժամանակ, երբ Պեկինը փորձում է համոզել Եվրոպային ավելի քիչ ագրեսիվ դիրքորոշում ընդունել, քան ԱՄՆ-ն, որը Չինաստանի նկատմամբ սահմանել է արտահանման վերահսկողության որոշ միջոցներ:
Բորելի այցը կհաջորդի ԵՄ կլիմայի հարցերով գործադիր փոխնախագահ Ֆրանս Տիմերմանսի այցին, որն այս շաբաթ Չինաստանի պաշտոնյաների հետ բանակցությունների ընթացքում կքննարկի կլիմային, կենսաբազմազանությանը և բնապահպանությանը վերաբերող հարցեր։

Жозеп Боррель на следующей неделе посетит Пекин, чтобы встретиться с министром иностранных дел Китая
Глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель на следующей неделе посетит Китай, чтобы встретиться с министром иностранных дел Китая Цинь Ганом и с другими официальными лицами. Как передает «Арменпресс», об этом 4 июля сообщило агентство «Bloomberg», сославшись на посла ЕС в Пекине Хорхе Толедо.
«Мы хотим взаимодействовать с Китаем по всем вопросам в областях, где мы сотрудничаем, конкурируем», - приводит слова Толедо агентство.
По его словам, визит начнется 10 июля. По сообщению Bloomberg, объявление о визите Борреля прозвучало на фоне попыток Пекина убедить Европу занять менее агрессивную позицию, чем США, которые в отношении Китая ввели некоторые меры экспортного контроля.
Визит Борреля последует за визитом Франса Тиммерманса, исполнительного вице-председателя ЕС по вопросам изменения климата, который на этой неделе на переговорах с китайскими официальными лицами обсудит вопросы климата, биоразнообразия и окружающей среды.