Պաղեստինը հայտնել է Ջենինում 10 զոհի և 100 վիրավորի, իսկ Իսրայելը՝ 120 ձերբակալվածի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հորդանան գետի արևմտյան ափին հուլիսի 3-ից Իսրայելի մեկնարկած գործողության հետևանքով պաղեստինյան կողմում զոհերի և վիրավորների թիվն աճել է։ Իսրայելի պաշտպանության բանակը Ջենինում իրականացվող գործողությունը որակել է որպես «հակաահաբեկչական», իսկ Պաղեստինի իշխանությունները դատապարտել են այն՝ որակելով որպես «ներխուժում» և «նոր պատերազմական հանցագործություն»։
738a7175-50c4-4244-af83-480ec918640d.jpg (40 KB)
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պաղեստինի առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ զոհերի թիվը հասել է 10-ի, շուրջ 100 մարդ վիրավորվել է։ Վիրավորներից 20-ի վիճակը ծանր է։ Իսկ Պաղեստինի կարմիր մահիկը հաղորդել է, որ Ջենինի փախստականների ճամբարից, որտեղ շուրջ 14 հազար մարդ է բնակվում, տարհանվել է 3000 մարդ։ Կարմիր մահիկի ներկայացուցիչը BBC-ին հայտնել է, որ կազմակերպության անձնակազմերը դժվարությամբ են իրականացրել մարդկանց տարհանման աշխատանքները ճամբարում վնասված ճանապարհների պատճառով։
AP23184750613248.jpg (460 KB)
Իսրայելի պաշտպանության բանակն (ԻՊԲ) իր հերթին հայտնել է, որ գործողությունը կարող է ավարտվել մի քանի օրվա ընթացքում՝ նախատեսվածից ավելի արագ։ Ըստ ԻՊԲ-ի գլխավոր խոսնակ Դանիել Հագարիի՝ գործողությունն արդեն հասել է իր նպատակների մեծ մասին՝ բախվելով ավելի քիչ դիմադրության և կողմնակի բարդությունների, քան մինչ այդ հետախուզությունը գնահատել էր։ Ըստ խոսնակի՝ ԻՊԲ-ն նախապես նշել էր հրամանատարական կենտրոններ և զենքի ու զինամթերքի պահեստներ հանդիսացող մի քանի տասնյակ թիրախներ, որոնք պետք է ոչնչացներ։ Դրանցից 20-ն, ըստ Հագարիի, արդեն ոչնչացվել են անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով, մի մասն էլ՝ ԻՊԲ-ի ցամաքային զորքերի, դեսանտայինների, անվտանգության գործակալության և այլ ուժերի կողմից։ Հաղորդվել է նաև 120 պաղեստինցիների ձերբակալության մասին։ Ավելի վաղ իսրայելական կողմը ևս հայտնել էր, որ Ջենինում 10 մարդ է զոհվել։
542357.jpg (178 KB)
Պաղեստինի մի շարք բնակավայրերում հարյուրավոր մարդիկ ցույցի են դուրս եկել՝ բողոքելով Ջենինում Իսրայելի գործողության դեմ։

Палестина сообщила о 10 погибших и 100 раненых в Дженине, Израиль - о 120 задержанных
В результате операции, начатой Израилем на западном берегу реки Иордан 3 июля, с палестинской стороныувеличилось число жертв и раненых. Армия обороны Израиля охарактеризовала операцию в Дженине как «антитеррористическую», а администрация Палестины осудила ее как «вторжение» и «новое военное преступление».
Как передает «Арменпресс», Министерство здравоохранения Палестины сообщило, что число пострадавших достигло 10, ранено около 100 человек. Состояние 20 пострадавших тяжелое. Красный Полумесяц Палестины сообщил, что из лагеря беженцев Дженин, где проживает около 14 000 человек, эвакуировано 3000 человек. Представитель Красного Полумесяца рассказал BBC, что экипажи организации при эвакуации людей из лагеря столкнулись с трудностямииз-за поврежденных дорог.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила, что операция может быть завершена в течение нескольких дней, быстрее, чем планировалось. По словам Даниэля Хагари, главного представителя ЦАХАЛ операция уже достигла большинства своих целей, столкнувшись с меньшим сопротивлением и побочными эффектами, чем ранее предполагала разведка. По словам представителя, АОИ ранее идентифицировала несколько десятков целей, которые были командными центрами и складами оружия и боеприпасов, их нужно было уничтожить. По словам Хагари, 20 из них уже уничтожены БПЛА, часть - сухопутными войсками ЦАХАЛ, десантниками, силовыми структурами и другими силами. Также сообщалось об аресте 120 палестинцев. Ранее и израильская сторона сообщила, что в Дженине погибли 10 человек.
В ряде палестинских населенных пунктов сотни людей вышли на демонстрации протеста против операции Израиля в Дженине.