Հացահատիկի գործարքը կտրականապես չի կարելի երկարաձգել, կարծում է ՌՀՄ ղեկավարը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հացահատիկի գործարքը կտրականապես չի կարելի երկարաձգել, այն չի ծառայում իր նպատակին և միայն վնաս է հասցնում Ռուսաստանի տնտեսությանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի հացահատիկի միության (ՌՀՄ) նախագահ Արկադի Զլոչեվսկին։
Նա նշել է, որ գործարքի դադարեցումը ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում համաշխարհային մատակարարումների համար։ Օրինակ՝ դա կարող է հաստատվել ԵՄ որոշ երկրների՝ իրենց տարածք ուկրաինական հացահատիկի ներմուծման արգելքով, որն ընդհանուր առմամբ չի ազդել աշխարհում պարենային ապրանքների գների իրավիճակի վրա։
«Աշխարհն ինչ-որ կերպ նկատե՞ց այդ հանգամանքը, բայց այն դե ֆակտո տեղի ունեցավ, իսկ հետո ի՞նչ իմաստ ունի հացահատիկի գործարքի դադարեցման քննարկումը»,- նշել է Զլոչեվսկին։
Անհնար է հասկանալ, թե ինչպես է գործարքը շարունակելու ազդել պարենային ապրանքների համաշխարհային շուկայի վրա, ասել է Զլոչեվսկին։։ «Մենք փաստացի տեսնում ենք, որ ոչ մի ազդեցություն էլ չկա, առավել ևս, որ Ուկրաինայից մատակարարումները պարենային համաշխարհային շուկաներում այնքան էլ մեծ չեն։ Ուկրաինան առաքում է հիմնականում եգիպտացորեն, իսկ հացահատիկը իրացվում է որպես անասնակեր»,- ասել է Ռուսաստանի հացահատիկի միության ղեկավարը։

Зерновую сделку продлевать категорически нельзя: глава Российского зернового союза
Зерновую сделку продлевать категорически нельзя, она не выполняет свою цель и лишь наносит ущерб экономике России. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, такое мнение выразил президент Российского зернового союза (РЗС) Аркадий Злочевский.
"Я считаю, что ее (зерновую сделку - ред.) продлевать категорически нельзя. Она наносит ущерб ущерб России, нашей экономике и нашим зерновым поставкам, объективный, на мой взгляд, ущерб", - сказал Злочевский.
Он заметил, что отсутствие сделки не несет никаких рисков для мирового снабжения. Например, подтверждением этого может стать запрет некоторых стран Евросоюза ввозить украинское зерно на свою территорию, который в целом никак не отразился на ситуации с ценами на продовольствие в мире. "Мир как-нибудь заметил это падение? А оно ведь де-факто состоялось. И что тогда обсуждать прекращение зерновой сделки?" - заметил Злочевский.
В этой связи вообще невозможно понять, как сделка будет дальше влиять на состояние мирового рынка продовольствия, считает он. "Де-факто мы видим, что никаких влияний не просматривается. И тем более, я говорил уже не раз - не так велики на мировых продовольственных рынках поставки Украины: она грузит в основном кукурузу, и пшеница у них сейчас фуражная", - сказал глава РЗС.