Ավստրալիան Ուկրաինային կտրամադրի գրեթե 74 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օգնության հերթական փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի վարչապետ Էնթոնի Ալբանիզը հայտարարել է Ուկրաինայի համար 110 միլիոն ավստրալական դոլար (գրեթե 74 միլիոն ԱՄՆ դոլար) գումարի ռազմական աջակցության հերթական փաթեթի մասին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Ավստրալիայի վարչապետի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունը:
Նոր փաթեթը կներառի 70 միավոր ռազմական տեխնիկա, այդ թվում՝ 28 M113 զրահամեքենա, 14 հատուկ նշանակության մեքենա, 28 MAN 40M միջին բեռնատար և 14 կցորդիչ։
Կիևը կստանա նաև 105 մմ տրամաչափի հրետանային արկերի մատակարարումներ։
Բացի այդ, Կանբերան Միավորված ազգերի կազմակերպությանը կտրամադրի 10 միլիոն ավստրալական դոլար՝ Ուկրաինայի մարդասիրական կարիքները բավարարելու համար:
Ալբանիզն ընդգծել է, որ Ավստրալիան կաջակցի Ուկրաինային հաղթանակ տանելու գործում։
Այս վերջին օգնության հետ միասին Ավստրալիայի ընդհանուր օգնությունն Ուկրաինային կկազմի 790 միլիոն ավստրալական դոլար, որից 610 միլիոնն ուղղվել է ռազմական աջակցությանը:

Australia to provide more armored vehicles to Ukraine
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. The Australian government will provide a new A$110 million ($73.5 million) package to Ukraine including 70 military vehicles to defend against Russia's invasion, Prime Minister Anthony Albanese said on Monday.
The fresh commitments take Australia's total contribution for Ukraine to A$790 million, including A$610 million in military support, since the conflict began in February 2022, according to Reuters.
"This additional support will make a real difference, helping the Ukrainian people who continue to show great courage in the face of Russia's illegal, unprovoked and immoral war," Albanese said during a media briefing in Canberra.
Australia is one of the largest non-NATO contributors to the West's support for Ukraine and has been supplying aid, ammunition and defense equipment including scores of Bushmaster armored vehicles.