«Տիտան» սուզանավում գտնվող բոլոր մարդիկ զոհվել են «աղետալի պայթյունի» հետևանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատլանտյան օվկիանոսի հյուսիսում «Տիտանիկ» նավի խորտակման վայրը դիտելու մեկնած «Տիտան» սուզանավում գտնվող բոլոր 5 անձինք զոհվել են: ԱՄՆ իշխանությունները սուզանավի հետ տեղի ունեցածն անվանել են «աղետալի պայթյուն»: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ն:
Ռոբոտ սուզվող սարքը ծովի հատակին՝ «Տիտանիկի» խորտակման վայրից գրեթե 480 մ հեռավորության վրա, հայտնաբերել է սուզանավի 5 տարբեր խոշոր մասեր:
Հաղորդվում է, որ հունիսի 18-ին, երբ «Տիտանը» կորցրել էր կապն իրեն ուղեկցող նավի հետ, ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը որսացել էին ձայներ, որոնք նման էին պայթյունի: Այս շաբաթվա սկզբին հաղորդվել էր, որ որոնողական խմբերը ձայներ են որսացել, սակայն այժմ նշվում է, որ դրանք, ամենայն հավանականությամբ, այլ նավերից են արձակվել:
Սուզանավի մասերի հայտնաբերումից հետո ավարտվել են 5 օր տևող որոնողական աշխատանքները, որոնց ընթացքում հետազոտվել է օվկիանոսի գրեթե 20 հազար քառ. կմ տարածություն:
Սուզանավում գտնվող 5 անձինք էին բրիտանացի գործարար և հետազոտող 58-ամյա Հեմիշ Հարդինգը, Պակիստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը՝ 48-ամյա Շահզադա Դավուդը և նրա 19-ամյա որդի Սուլեյման Դավուդը, սուզանավը գործարկող OpenGate ընկերության տնօրեն, 61-ամյա Ստոքթոն Ռաշը և ֆրանսիացի ծովային փորձագետ, 77-ամյա Փոլ-Անրի Նարժոլեն, որը 35 անգամ սուզվել էր դեպի «Տիտանիկի» խորտակման վայրը:

YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. The US Coast Guard says that a debris field located in the North Atlantic suggests that a submersible missing since Sunday, with five passengers on board, suffered a "catastrophic implosion,” the BBC reports.
The vessel, which had limited oxygen supplies, went missing deep under the ocean on Sunday after setting off to explore the wreck of the Titanic.
It prompted a massive five-day search and rescue operation led by US, Canadian and French agencies.
On Thursday evening, the Coast Guard said it had located five major pieces of the Titan amid debris around the Titanic site, which it said was "consistent with catastrophic loss of the pressure chamber".
The agency offered its condolences to the families of the victims and said it could not confirm if their bodies would ever be recovered.
Ahead of its press conference, OceanGate - the company that operates the tours - released a statement saying it believed all five passengers on board "have sadly been lost".
"Our hearts are with these five souls and every member of their families during this tragic time," the company said. "We grieve the loss of life and joy they brought to everyone they knew."