ԱՄՆ սենատորները Բայդենի վարչակազմին կոչ են անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ և դադարեցնել ռազմական աջակցությունն այդ երկրին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ հանրապետական սենատոր Ալեքս Պադիլլան և դեմոկրատական սենատոր Մարկո Ռուբիոն երկկուսակցական օրինագիծ են ներկայացրել, որով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու կոնտեքստում Ջո Բայդենի վարչակազմին կոչ են անում պատժամիջոցներ կիրառել ադրբեջանցի պաշտոնյաների դեմ և դադարեցնել ցանկացած տեսակի ռազմական աջակցություն Ադրբեջանին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի տարածած հաղորդագրությունը:
Նշվում է, որ այս միջոցառումը նման է երկկուսակցական 108 բանաձևին, որի նախաձեռնողներն են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը և հայկական հանձնախմբի ղեկավարությունը, որն այժմ ունի 88 համահեղինակ:
Նոր ներկայացված բանաձևը, որին աջակցում է Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը, մասնավորապես կոչ է անում ԱՄՆ-ին պատժամիջոցներ կիրառել Արցախի շրջափակման և հակահայկական մարդու իրավունքների շարունակվող խախտումների համար պատասխանատու ադրբեջանցի պաշտոնյաների դեմ և կոչ է անում Ջո Բայդենի վարչակազմին դադարեցնել բոլոր ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին՝ ամբողջությամբ կիրառելով «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ լրացումը:
Ըստ Հայ դատի հանձնախմբի տրամադրած տեղեկության՝ Արցախի շրջափակման դեմ Պադիլլա-Ռուբիո միջոցառմանը կարելի է աջակցությունը հայտնել՝ այցելելով https://anca.org/resolution էջը:
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը Լեռնային Ղարաբաղը (Արցախը) Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն է, անմարդկային է և անընդունելի: Այս շրջափակումը հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծել՝ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայերին զրկելով սննդից, դեղորայքից և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաներից: Մեր բանաձևը պարզ կդարձնի, որ Միացյալ Նահանգները պետք է քայլեր ձեռնարկի Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար», - ասել է սենատոր Պադիլլան բանաձևը ներկայացնելիս:
Կոնգրեսական Փալոնը ողջունել է Սենատում այդ բանաձևի ներկայացումը՝ հայտարարելով. «Ես այսօր կանգնած եմ իմ գործընկերների կողքին՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակումը։ Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը համակարգված է և նպատակ ունի փակել Արցախ պարենի, բժշկական պարագաների և փոխադրումների, ինչպես նաև այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարման միակ ճանապարհը։ Մենք միասնական ենք՝ կոչ անելով Ադրբեջանին վերջ տալ այս միտումնավոր հումանիտար ճգնաժամին»:

Сенаторы США призывают администрацию Байдена ввести санкции против Азербайджана и прекратить оказывать военную поддержку
Сенатор-республиканец США Алекс Падилья и сенатор-демократ Марко Рубио представили двухпартийный законопроект, призывающий администрацию Джо Байдена ввести санкции против официальных лиц Азербайджана и прекратить всю военную помощь Азербайджану в контексте блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение, распространенное Армянским комитетом Америки.
Отмечается, что эта мера аналогична двухпартийной резолюции 108, инициаторами которой являются сопредседатель комитета Конгресса по делам Армении Фрэнк Паллоне и руководство Армянского комитета, у которого сейчас 88 соавторов.
Недавно представленная резолюция, автором которой является председатель сенатского комитета по международным отношениям Роберт Менендес, конкретно призывает США ввести санкции против официальных лиц Азербайджана, ответственных за блокаду Арцаха и продолжающиеся антиармянские нарушения прав человека, и призывает администрацию Джо Байдена положить конец всей военной помощи Азербайджану - реализовать полное выполнение 907-й поправки к Закону о свободе помощи.
Согласно информации, предоставленной комитетом Ай Дата, поддержку меры Падилья-Рубио против блокады Арцаха можно выразить, посетив страницу https://anca.org/resolution.
«Блокада Азербайджаном Лачинского коридора, который является единственной дорогой, соединяющей Нагорный Карабах (Арцах) с Арменией, является бесчеловечной и неприемлемой. Эта блокада вызвала гуманитарный кризис, лишив 120 000 армян Нагорного Карабаха еды, лекарств и других предметов первой необходимости. Наша резолюция даст понять, что Соединенные Штаты должны предпринять шаги, чтобы привлечь Азербайджан к ответственности", - сказал сенатор Падилья, представляя резолюцию.
Конгрессмен Паллоне приветствовал представление этой резолюции в Сенате, заявив: «Сегодня я поддерживаю своих коллег, осуждая продолжающуюся блокаду Арцаха со стороны Азербайджана. Понятно, что блокада Азербайджаном Лачинского коридора носит систематический характер и направлена на то, чтобы перекрыть единственный путь снабжения Арцаха продовольствием, медикаментами и транспортом, а также другими товарами первой необходимости. Мы едины в призыве к Азербайджану положить конец этому преднамеренному гуманитарному кризису».