ՀԱՊԿ-ի երկրները մտադիր են ավելացնել տարբեր մակարդակի համատեղ զորավարժությունների քանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների Անվտանգության խորհրդի քարտուղարները Մինսկում կայացած հանդիպմանը քննարկել են տարածաշրջանում անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ТАСС գործակալությունը:
«Բացահայտվել են ռազմական և միգրացիոն ոլորտներում, ինչպես նաև տեղեկատվական տարածությունում համագործակցության ուղղությունները: Ընդգծվել է տարբեր մակարդակի ՀԱՊԿ-ի զորավարժությունների քանակն ավելացնելու, «Ապօրինի», «Ալիք» և «Պրոքսի» գործողություններն արդյունավետ իրականացնելու կարևորությունը», - նիստից հետո հայտնել է ՌԴ-ի անվտանգության խորհրդի մամուլի ծառայությունը։
ՀԱՊԿ-ի երկրների ներկայացուցիչները հատուկ ուշադրություն են դարձրել միջազգային ահաբեկչության ու ծայրահեղականության դեմ համատեղ պայքարին, կազմակերպության հակաահաբեկչական ներուժի ամրապնդմանը։ ՌԴ ԱԽ-ում նշել են, որ խնդիրներ են դրվել՝ արգելափակելու քաղաքացիների հավաքագրման և ահաբեկչական գործողություններին մասնակցելու համար տարբեր վայրեր մեկնելու ուղիները։
«Հաշվի առնելով ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտիների անմիջական հարևանությամբ ահաբեկչության սպառնալիքների աճը՝ օպերատիվ-կանխարգելիչ միջոցառումների համալիրի իրականացման հետ կապված որոշումներ են ընդունվել», - հավելել են մամուլի ծառայությունում։

The CSTO countries intend to increase the number of joint exercises
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. The Secretaries of the Security Councils of the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) discussed security challenges and threats in the region at the meeting held in Minsk, ARMENPRESS reports, citing TASS.
"Directions of cooperation in the military and migration spheres, as well as in the information space, were outlined. The importance of increasing the number of CSTO military exercises at different levels”, the press service of the Security Council of the Russian Federation announced after the meeting.
The representatives of the CSTO countries paid special attention to the joint fight against international terrorism and extremism, strengthening the anti-terrorist potential of the organization. The Security Council of the Russian Federation noted that tasks were set to block the ways of recruiting citizens and traveling to different places to participate in terrorist activities.
"Taking into account the increase in terrorism threat in the immediate vicinity of CSTO's zones of responsibility, decisions were made regarding the implementation of a complex of operational and preventive measures," the press service added.