Վաշինգտոնի երկնքում կործանիչների հետապնդած փոքր ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Վիրջինիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգներն օդ է բարձրացրել F-16 գերձայնային կործանիչներ, որոնք ուղեկցել են թեթև ինքնաթիռը: Ըստ ԱՄՆ պաշտոնյաների՝ Վաշինգտոնի օդային տարածքը խախտած ինքնաթիռի օդաչուն չի արձագանքել ԱՄՆ զինվորականների կողմից կապի փորձերին, այնուհետև ինքնաթիռը կործանվել է Վիրջինիայի լեռներում: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը:
Վիրջինիայի նահանգի ոստիկանությունը հայտնել է, որ վթարի վայրում ողջ մնացածների չեն հայտնաբերել: Վաշինգտոնի օդային սահմանը խախտած Cessna Citation ինքնաթիռում գտնվել է 4 մարդ: Ավիավթարից ժամեր անց դեպքի վայր ժամանած փրկարարները ոչ ոքի ողջ չեն գտել: Encore ընկերության սեփականատեր Ջոն Ռամփելը Washington Post-ին հայտնել է, որ ինքնաթիռում են գտնվել իր դուստրը, թոռը և երեխայի դայակը:
ԱՄՆ պաշտոնյաներից մեկը հայտնել է, որ կործանիչները չեն դարձել Cessna-ի կործանման պատճառ: Փոքր ինքնաթիռը դուրս էր եկել Թենեսիից և մեկնում էր Նյու Յորք: Ըստ թռիչքների ընթացքին հետևող կայքերի՝ ինքնաթիռը հասել է Նյու Յորքի տարածք, այնուհետ գրեթե 180 աստիճանով պտույտ է կատարել:
Reuters-ը հաղորդում է, որ գերձայնային կործանիչների արձակած ձայնը խուճապ է առաջացրել ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում գտնվող մարդկանց շրջանում: Նրանցից շատերը սոցցանցերում գրել են, որ ուժգին ձայն են լսել, որը ցնցել է գետինը և պատերը: Ըստ որոշ օգտատերերի՝ ձայնը լսվել է նույնիսկ Վիրջինիայի հյուսիսում և Մերիլենդում:

U.S. fighter jets chase small plane in Washington area before it crashes in Virginia - Reuters
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. The United States scrambled F-16 fighter jets in a supersonic chase of a light aircraft with an unresponsive pilot that violated airspace around Washington D.C. and later crashed into the mountains of Virginia, Reuters reported citing local officials.
No survivors were found at the crash site, Reuters reported citing Virginia state police.
The jet fighters created a sonic boom over the U.S. capital as they pursued the unresponsive Cessna Citation, officials said, causing consternation among people in the Washington area.
Four people were onboard the Cessna, a source familiar with the matter said. A Cessna Citation can carry seven to 12 passengers.
The Cessna was registered to Encore Motors of Melbourne, Florida, according to the flight-tracking website Flight Aware.
Encore owner John Rumpel told the Washington Post his daughter, a grandchild and her nanny were on board.
The U.S. military attempted to contact the pilot, who was unresponsive, until the Cessna crashed near the George Washington National Forest in Virginia, NORAD said in a statement.
A U.S. official said the fighters did not cause the crash.
The Cessna took off from Elizabethton Municipal Airport in Elizabethton, Tennessee, and was bound for Long Island MacArthur Airport in New York, about 50 miles (80 km) east of Manhattan, Reuters reported citing the FAA.
The FAA said that it and the National Transportation Safety Board would investigate.
According to Flight Aware, the plane appeared to reach the New York area, then made nearly a 180-degree turn.