Հնդկաստանում երեք գնացքների բախման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 288-ի, տուժել է ավելի քան 900 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հնդկաստանի արևելքում երկու ուղևորատար և մեկ բեռնատար գնացքների բախման հետևանքով մահացածների թիվը հասել է288–ի, տուժել է ավելի քան 900 մարդ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է BBC-ին։ Նախնական տվյալներով՝ Բալասոր քաղաքի շրջանում միմյանց են բախվել միանգամից երեք գնացք, որոնցից երկուսն ուղևորատար, մեկը՝ բեռնատար։
Դեպքի վայր են ժամանել արդեն ավելի քան 200 շտապօգնության մեքենա, հերթապահության են կանչվել ավելի քան 100 բժիշկ, ողջ մնացած ուղեւորներից շատերը, ականատեսների վկայությամբ, օգնության են հասել նրանց, ովքեր հայտնվել են շրջված վագոններում, փրկարարական գործողությունները շարունակվում են:
Հնդկաստանի նախագահ Դրաուպադի Մուրման «Թվիթեր»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ խորը վիշտ է հայտնել դժբախտ պատահարի կապակցությամբ և հայտարարել, որ կիսում է իրենց սիրելիներին կորցրած ընտանիքների վիշտը:
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ցավակցություն է հայտնել տեղի ունեցածի կապակցությամբ և կապվել տրանսպորտի նախարարի հետ ՝ մանրամասները պարզելու համար:
Հնդկաստանի վարչապետը հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել երկաթուղիների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ՝ կապված երկու ուղեւորատար և բեռնատար գնացքի բախման հետ։
Նշվում է, որ 1980-ականներից ի վեր սա Հնդկաստանի ամենամեծ երկաթուղային աղետն է: Տեղական իշխանությունների գնահատականներով ՝ զոհերի թիվը կարող է աճել։

Столкновение трех поездов в Индии: число погибших достигло 288 человек, пострадали — более 900
Число погибших в результате столкновения двух пассажирских и одного грузового поездов на востоке Индии достигло 288 человек, пострадали более 900 человек.
По предварительным данным, в районе города Баласор столкнулись сразу три поезда: два пассажирских и один грузовой.
На место уже прибыли более 200 машин скорой помощи, на дежурство вызвано более 100 медиков, многие из выживших пассажиров, по словам очевидцев, пришли на помощь оказавшимся в перевернутых вагонах, спасательные работы продолжаются.
Президент Индии Драупади Мурму в сообщении на своей странице в Twitter выразила глубокую скорбь по поводу аварии и сказала, что разделяет горе семей, потерявших своих близких.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди выразил соболезнования в связи с инцидентом и связался с министром транспорта для уточнения деталей.
Премьер-министр Индии созвал экстренное совещание с представителями железных дорог по поводу столкновения двух пассажирских и грузовых поездов.
Отмечается, что это самая крупная железнодорожная катастрофа в Индии с 1980-х годов. По данным местных властей, число пострадавших может возрасти.