Տեղի է ունեցել Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, քննարկվել են աշխարհահռչակ շանսոնյեի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը, ներկայացված առաջարկությունները: Նիստի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել միջոցառումների ձևաչափերի, ժամանակացույցի և կազմակերպչական այլ հարցերի շուրջ:
Հանձնաժողովի նիստին ներկայացվել է նաև «Ազնավուր» հիմնադրամի հոբելյանական միջոցառումների ցանկը: Ինչպես նշել է Շառլ Ազնավուրի որդին՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, այն մշակվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի կառավարությունների, մշակութային տարբեր կազմակերպությունների, հանրային կառույցների, ինչպես նաև ընտանիքի մյուս անդամների հետ սերտ համագործակցության արդյունքում: Նշվել է, որ հոբելյանական միջոցառումները տեղի են ունենալու 2024 թվականին և արվելու է հնարավորը՝ ամբողջ տարվա ընթացքում Ազնավուրի արվեստի շունչը զգալու համար:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ մայրաքաղաքում և մարզերում, մասնավորապես՝ պաստառների տպագրություն, համերգներ, թատերական ներկայացում, փոստային նամականիշների մարում, գրքի տպագրություն, ֆիլմերի ցուցադրություն, ձայնագրություններ, լուսանկարների ցուցադրություն և այլն: Նշվել է նաև, որ ակնկալվում է ՀՀ կառավարության աջակցությունը միջոցառումները բարձր մակարդակով անցկացնելու հարցում:
Արայիկ Հարությունյանը պատասխանատուներին հանձնարարականներ է տվել առաջիկա անելիքների վերաբերյալ և ընդգծել Շառլ Ազնավուրի հոբելյանական տարին սահուն, հարթ և պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու կարևորությունը: Այդ համատեքստում վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը կարևորել է նաև շահագրգիռ գերատեսչությունների, համապատասխան կառույցների հետևողական, արդյունավետ, համակարգված աշխատանքը:

Состоялось очередное заседание Комиссии по случаю 100-летнего юбилея со дня рождения Шарля Азнавура
Под председательством руководителя аппарата премьер-министра, председателя Комиссии по случаю 100-летнего юбилея со дня рождения Шарля Азнавура Араика Арутюняна сегодня в правительстве состоялось очередное заседание комиссии.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, был обсужден ход подготовки к юбилейным мероприятиям, посвященным 100-летию всемирно известного шансонье, а также рассмотрены представленные предложения. Состоялся обмен мнениями вокруг формата, графика мероприятий и других организационных вопросов.
Был также представлен перечень юбилейных мероприятий фонда “Азнавур”. Как отметил сын Шарля Азнавура, соучредитель фонда “Азнавур” Николя Азнавур, мероприятия разработаны в результате тесного сотрудничества с правительствами Армении и Франции, различными культурными организациями, общественными структурами, а также другими членами семьи. Было отмечено, что юбилейные мероприятия состоятся в 2024 году, и будет сделано все возможное, чтобы дух искусства Азнавура ощущался в течение всего года.
В рамках программы запланирован ряд мероприятий в столице и областях, в частности: печать плакатов, концерты, театральные представления, гашение почтовых марок, издание книг, кинопоказы, записи, фотовыставки и др. Было также отмечено, что ожидается поддержка правительства Армении в проведении мероприятий на высоком уровне.
Араик Арутюнян дал поручения ответственным лицам относительно предстоящих мероприятий и подчеркнул важность организации юбилейного года Шарля Азнавура на должном уровне. В этом контексте руководитель аппарата премьер-министра также подчеркнул важность последовательной, эффективной, слаженной работы заинтересованных ведомств и соответствующих структур.