Արմեն Գրիգորյանն Անվտանգության հարցերը համակարգող ներկայացուցիչների հանդիպմանը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվայի մարզում մասնակցում է Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների 11-րդ միջազգային հանդիպմանը, որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԽ գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, իր ելույթում քարտուղարն անդրադարձել է միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին:
Խոսել է 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերները:
Միաժամանակ, Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում` Լաչինի միջանցքում, 2023 թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրմանը` շեշտելով, որ դա 2020 նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է, որով Ադրբեջանը ձգտում է էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ բնակչությանը։ Այս համատեքստում ԱԽ քարտուղարը կարևորել է ԼՂ բնակչության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմի գործարկումը, ինչպես նաև ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային դիտորդներ ուղարկելու անհրաժեշտությունը:
Ելույթի եզրափակիչ մասում ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար և հույս հայտնել, որ այդ հարաբերությունների կարգավորումը առավել ինտենսիվորեն առաջ կընթանա։

YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan is in Russia for the 11th meeting of High Level Representatives Coordinating Security Affairs.
Grigoryan has delivered a speech at the session.
The Secretary of the Security Council spoke about the international and regional security challenges, Grigoryan’s office said in a press release.
Grigoryan spoke about the reciprocal recognition of territorial integrity between Armenia and Azerbaijan based on the 1991 Almaty Declaration and presented the challenges threatening Armenia’s territorial security by Azerbaijan.
At the same time, Armen Grigoryan mentioned the installation of a checkpoint by Azerbaijan on April 23, 2023 in the Lachin Corridor, the area of responsibility of the Russian peacekeeping mission, emphasizing that this constitutes a gross violation of the 9 November 2020 trilateral statement, with which Azerbaijan seeks to subject the NK population to ethnic cleansing. In this context, the Secretary of the Security Council attached importance to launching an international mechanism ensuring the rights and security of the NK population, as well as the need for sending international monitors to NK and Lachin Corridor.
Grigoryan also emphasized that Armenia is taking steps to normalize relations with Turkey and expressed hope that the process would advance more intensively.