Չինաստանը 3,72 միլիարդ դոլարի անհատույց օգնություն կտրամադրի Կենտրոնական Ասիայի երկրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինն անհատույց հիմունքներով 26 մլրդ յուան ​​(մոտ 3,72 մլրդ դոլար) կտրամադրի Կենտրոնական Ասիայի երկրներին ֆինանսական աջակցության շրջանակներում: Այսօր նման հայտարարություն է արել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը Չինաստան-Կենտրոնական Ասիա գագաթնաժողովում իր ծրագրային ելույթում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Xinhua գործակալությունից:
«Զարգացման ներուժի ամրապնդման համար Չինաստանը պլաններ կմշակի՝ համագործակցելու Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ՝ գիտության և տեխնոլոգիաների միջոցով աղքատության կրճատման համար», - ասել է Սի Ծինփինը:
«Չինաստանի կողմից ֆինանսավորվող ձեռնարկություններին կխրախուսվի ավելի շատ տեղական աշխատատեղեր ստեղծել: Չինաստանը Կենտրոնական Ասիայի պետություններին կտրամադրի 26 միլիարդ յուանի ​​ֆինանսական աջակցություն և անհատույց օգնություն», - հավելել է Չինաստանի ղեկավարը:
Նիստին նաև մասնակցում են Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի նախագահները։ Հանդիպումը տեղի է ունենում հյուսիս-արևմտյան Շենսիի նահանգի Սիան քաղաքում:

Китай предоставит странам Центральной Азии безвозмездную помощь в размере $3,72 миллиарда
Пекин в рамках финансовой помощи странам Центральной Азии на безвозмездной основе предоставит 26 млрд юаней (около 3,72 млрд долларов). Такое заявление сегодня сделал председатель КНР Си Цзиньпин в своем программном выступлении на саммите Китай - Центральная Азия. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение агентства «Синьхуа».
«Для укрепления потенциала развития Китай разработает планы сотрудничества со странами Центральной Азии в сокращении бедности с помощью науки и технологий», - сказал Си Цзиньпин.
«Предприятия, финансируемые Китаем, будут поощряться к созданию большего количества локальных рабочих мест. Китай предоставит государствам Центральной Азии 26 миллиардов юаней финансовой поддержки и безвозмездной помощи», - добавил китайский лидер.
В заседании участвуют и президенты Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Оно проходит в городе Сиань на северо-западе провинции Шэньси.