Չինաստանի հատուկ ներկայացուցիչն Ուկրաինայում հանդիպել է Զելենսկիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիայի հարցերով Չինաստանի կառավարության հատուկ ներկայացուցիչ Լի Հուեյն Ուկրաինայում երկօրյա այցի ընթացքում հանդիպել է այդ երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է CGTN պարբերականից, այս տեղեկությունը հաստատել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Կողմերը տեսակետներ են փոխանակել Ուկրաինայում ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման և Չինաստան-Ուկրաինա հարաբերությունների շուրջ», - նշվում է հրապարակման մեջ:
Լի Հուեյը Ռուսաստանում Չինաստանի դեսպանն է եղել 2009-2019 թթ.-ին: Նա Չինաստանի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, որ այցելել է Ուկրաինա պատերազմի սկզբից ի վեր:
Լի Հուեյն իր եվրոպական այցի շրջանակներում կայցելի նաև Լեհաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա և Ռուսաստան:
Չինաստանի արտգործնախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ պաշտոնյան վերահաստատել է, որ Պեկինը ցանկանում է հանդես գալ որպես հաշտության միջնորդ Ուկրաինայում ստեղծված ճգնաժամի կարգավորման համար:
«Ճգնաժամի հանգուցալուծման համար համադարման գոյություն չունի: Բոլոր կողմերը պետք է սկսեն իրենցից, փոխադարձ վստահություն կուտակեն և պայմաններ ստեղծեն պատերազմը դադարեցնելու և խաղաղության շուրջ բանակցություններում ներգրավվելու համար», - մեջբերում է CNN-ը հատված Չինաստանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրությունից:

Спецпредставитель Китая Ли Хуэй в Украине встретился с Зеленским
В ходе двухдневного визита в Украину специальный представитель правительства КНР по евразийским делам Ли Хуэй встретился с президентом Владимиром Зеленским и с другими высокопоставленными лицами. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на издание CGTN, эту информацию подтвердило Министерство иностранных дел Китая.
«Стороны обменялись мнениями по политическому урегулированию кризиса в Украине и китайско-украинских отношениях», - говорится в публикации.
Ли Хуэй был послом Китая в России в 2009-2019 годах. Он является самым высокопоставленным китайским чиновником, посетившим Украину с начала войны.
Ли Хуэй в рамках своего европейского визита также посетит Польшу, Францию, Германию и Россию.
Согласно заявлению МИД КНР, чиновник подтвердил, что Пекин желает выступить посредником в урегулировании кризиса в Украине.
«Нет панацеи от кризиса. Прекращение войны потребует от всех сторон укрепления доверия и создания условий для прекращения огня и мирных переговоров», - CNN передает цитату из заявления МИД КНР.