Չինաստանի հատուկ ներկայացուցիչն Ուկրաինայում հանդիպել է Զելենսկիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիայի հարցերով Չինաստանի կառավարության հատուկ ներկայացուցիչ Լի Հուեյն Ուկրաինայում երկօրյա այցի ընթացքում հանդիպել է այդ երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է CGTN պարբերականից, այս տեղեկությունը հաստատել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Կողմերը տեսակետներ են փոխանակել Ուկրաինայում ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման և Չինաստան-Ուկրաինա հարաբերությունների շուրջ», - նշվում է հրապարակման մեջ:
Լի Հուեյը Ռուսաստանում Չինաստանի դեսպանն է եղել 2009-2019 թթ.-ին: Նա Չինաստանի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, որ այցելել է Ուկրաինա պատերազմի սկզբից ի վեր:
Լի Հուեյն իր եվրոպական այցի շրջանակներում կայցելի նաև Լեհաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա և Ռուսաստան:
Չինաստանի արտգործնախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ պաշտոնյան վերահաստատել է, որ Պեկինը ցանկանում է հանդես գալ որպես հաշտության միջնորդ Ուկրաինայում ստեղծված ճգնաժամի կարգավորման համար:
«Ճգնաժամի հանգուցալուծման համար համադարման գոյություն չունի: Բոլոր կողմերը պետք է սկսեն իրենցից, փոխադարձ վստահություն կուտակեն և պայմաններ ստեղծեն պատերազմը դադարեցնելու և խաղաղության շուրջ բանակցություններում ներգրավվելու համար», - մեջբերում է CNN-ը հատված Չինաստանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրությունից:

China's special envoy urges building of trust in two-day Ukraine visit
YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. A Chinese special envoy has stressed the need to build trust among all parties to the “Ukraine crisis” and create conditions for peace talks during a two-day visit to the country, Chinese state media reported citing a foreign ministry statement.
Li Hui, special representative of the Chinese government on Eurasian Affairs, met with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and held separate talks with Foreign Minister Dmytro Kuleba and other senior officials in Ukraine from Tuesday to Wednesday, CGTN reported citing a statement from the Chinese Foreign Ministry released on Thursday.
"There is no panacea to resolve the crisis," said Li.
He called on all parties to make their own due efforts to build up mutual trust and create conditions for “ceasing the hostilities” and securing peace talks, CGTN reported.
The Chinese envoy is now on a trip to five countries – Ukraine, Poland, France, Germany and Russia – in a bid to “engage with various parties on the political settlement of the Ukraine crisis”.
The trip comes about two weeks after a phone call between Chinese President Xi Jinping and Zelenskyy, in which the Chinese leader renewed Beijing's commitment to standing on the side of peace.