ԵՄ-ն ափսոսանք է հայտնել ՌԴ-ի ու Վրաստանի միջև ավիահաղորդակցության վերսկսման կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն ափսոսանք է հայտնում, որ Վրաստանը չի միացել ռուսական ավիացիոն հատվածի դեմ եվրոպական պատժամիջոցներին և վերականգնում է ՌԴ-ի հետ ավիահաղորդակցությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկալակոչելով ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոյին։
«Վրացական իշխանության որոշումը մտահոգություն է առաջացնում Եվրամիությանն անդամակցելու ճանապարհին` ԵՄ-ի վարած արտաքին քաղաքականության ոլորտում որոշումների պահպանման առումով», - ճեպազրույցին ասել է նա։
Վրաստանը հետևել է արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության վերաբերյալ ԵՄ որոշումների մոտ 40 տոկոսին, ինչը, Ստանոյի գնահատմամբ, առանց այդ էլ քիչ է։ Այս տարի այդ ցուցանիշը 31 տոկոս է կազմել։
«Մենք ցավում ենք դրա համար», - ավելացրել է նա:
Բորելի պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով` այս շաբաթ ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կառույցը՝ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությունը, կապ է հաստատել վրացական իշխանության հետ՝ քննարկելու ռուսական ավիացիոն հատվածի և ռուսական ինքնաթիռների անվտանգության թեման:

The EU expressed regret regarding the resumption of air traffic between Russia and Georgia
YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. The European Union expresses regret that Georgia did not join the European sanctions against the Russian aviation sector and restores air communication with the Russian Federation, ARMENPRESS reports, "Interfax" informs, citing Peter Stano, Spokesperson for EU Foreign Affairs and Security Policy
"The decision of the Georgian government causes concern on the way to joining the European Union, in terms of compliance with decisions in the field of foreign policy conducted by the EU," he said at the briefing.
Georgia followed about 40 percent of EU decisions on foreign policy and security, which, according to Stano, is not enough. This year, that figure was 31 percent.
"We are sorry about that," he added.
According to Peter Stano, this week the UN's specialized body, the International Civil Aviation Organization, contacted the Georgian authorities to discuss the topic of the Russian aviation sector and the safety of Russian aircraft.