Բորելը կոչ է արել խանգարել Հնդկաստանի կողմից ռուսական նավթի վերավաճառքին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի Հնդկաստանի կողմից ռուսական նավթը որպես զտված, այդ թվում՝ դիզելային վառելիք Եվրոպային վերավաճառելու դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Financial Times թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Եթե դիզելային վառելիքը կամ բենզինը Եվրոպա մտնեն... Հնդկաստանից և արտադրված լինեն ռուսական նավթից, ապա դա, անպայմանորեն, պատժամիջոցների շրջանցում է, և անդամ երկրները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն», - ասել է ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավարը:
FT-ն նշում է, որ Ուկրաինայում պատերազմի սկզբից ի վեր Հնդկաստանը դարձել է ռուսական նավթահումքի խոշորագույն գնորդներից մեկը։ Միևնույն ժամանակ, հնդկական նավթավերամշակող ձեռնարկությունները մեծ շահույթ են ստանում՝ նավթահումքը գնելով զգալի զեղչով, իսկ հետո վառելիքը լրիվ գնով վաճառելով Եվրոպային։ Ըստ պարբերականի՝ այս առևտուրը չի խախտում ավելի վաղ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ սահմանված պատժամիջոցները, սակայն քննադատվում է նրանց կողմից, ովքեր կոչ են անում խստացնել սահմանափակումները։
Բորելի խոսքով՝ ծովային ճանապարհով արտահանվող ռուսական նավթի գնի վերին շեմը, որը սահմանվել էր 2022 թ.-ի դեկտեմբերին ԵՄ-ի, «Մեծ յոթնյակի» (G7) երկրների և Ավստրալիայի կողմից մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարի մակարդակով, թույլ տվեց կրճատել հումքի վաճառքից ստացվող Ռուսաստանի եկամուտները, և միանգամայն հասկանալի է ավելի էժան նավթի առավելություններից օգտվելու Հնդկաստանի ցանկությունը:
«Հնդկաստանի համար նորմալ է ռուսական նավթ գնելը: Մեր սահմանափակումների պատճառով Հնդկաստանը կարող է շատ ավելի էժան նավթ գնել, և որքան քիչ փող ստանա Ռուսաստանը, այնքան լավ է: Բայց եթե նրանք դա օգտագործում են, որպեսզի դառնան մի կենտրոն, որը վերամշակում է ռուսական նավթը, իսկ կողմնակի արգասիքները վաճառում է մեզ…, ապա մենք պետք է գործենք», - հավելել է նա:
Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը կարծում է, որ ցանկացած մեխանիզմ, որը թույլ կտա նվազեցնել ռուսական նավթի վաճառքը, պետք է իրականացվի ԵՄ-ի երկրների «ազգային իշխանությունների» կողմից։ Բրյուսելը, նրա կարծիքով, կարող է թիրախավորել ռուսական նավթահումքից արտադրվող հնդկական զտված վառելիքի գնորդներին։
«Եթե նրանք վաճառում են, նշանակում է, որ ինչ-որ մեկը գնում է: Մենք պետք է զբաղվենք նրանցով, ովքեր գնում են», - նշել է Բորելը:

Жозеп Боррель призвал помешать перепродаже Индией российской нефти
Европейский союз должен принять меры против перепродажи Индией в Европу российской нефти в виде очищенного топлива, включая и дизельное топливо. Как сообщает «Арменпресс», об этом в интервью газете Financial Times заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
«Если дизельное топливо или бензин поступают в Европу... из Индии и будучи произведенными из российской нефти, это, безусловно, является обходом санкций и страны-члены должны принять меры», - сказал глава дипломатии ЕС.
FT отмечает, что с начала войны на Украине Индия стала одним из крупнейших покупателей российской сырой нефти. В то же время индийские нефтеперерабатывающие заводы получают огромные прибыли, покупая сырую нефть со значительной скидкой, затем продавая как топливо в Европу по полной цене. По данным периодических изданий, эта торговля не нарушает введенных ранее санкций против РФ, но подвергается критике со стороны тех, кто призывает к ужесточению ограничений.
По словам Борреля, верхний предел цены на российскую нефть, экспортируемую морем, установленный в декабре 2022 года ЕС, странами «Большой семерки» (G7) и Австралией на уровне $60 за баррель, позволил снизить доходы России от продажи сырой нефти, и вполне объяснимо желание Индии воспользоваться более дешевой нефтью.
«То, что Индия покупает российскую нефть, это нормально. Благодаря нашим ограничениям Индия может покупать нефть намного дешевле, а чем меньше денег получает Россия, тем лучше. Но если они используют это, чтобы стать центром, который российскую нефть перерабатывает, а побочные продукты продает нам…, мы должны действовать», - добавил он.
Глава европейской дипломатии считает, что любой механизм, который позволит сократить продажу российской нефти, должен быть реализован «национальными властями» стран ЕС. Брюссель, по его мнению, может обратиться к покупателям индийского очищенного топлива, произведенного из российской нефти.
«Раз они продают, значит, кто-то покупает. Мы должны заняться теми, кто покупает», - сказал Боррель.