Վաշինգտոնը հավատում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական խաղաղությունը հնարավոր է. Վեդանտ Պատել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն հավատացած է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններն առաջ գնալու կարևոր քայլեր են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը:
«ԱՄՆ-ն այդ բանակցությունների կողմ չէր: Սակայն որպես Արլինգտոնում մեր հյուրընկալած բանակցությունների շարունակություն, մենք շարունակում ենք հավատալ, որ դրանք առաջ ընթանալու կարևոր քայլեր են, և մենք շարունակում ենք համարել, որ այդ երկու երկրների միջև տևական խաղաղությունը հնարավոր է», - ասել է Պատելը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 14-ին բանակցություններ էր անցկացրել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Հանդիպումից հետո Շառլ Միշելը հանդես էր եկել հայտարարությամբ։

‘Durable peace is possible’ between Armenia and Azerbaijan, says Washington
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The United States believes that the talks between Armenia and Azerbaijan are an important step forward, State Department Principal Deputy Spokesperson Vedant Patel said at a press briefing on May 15 when asked on the Brussels-hosted summit.
“Obviously, the U.S. was not a party to these talks. But as a follow-on to the talks that we hosted in Arlington, we continue to believe that these are important steps forward as we continue to find that a durable peace is possible between these two countries,” Patel said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev held trilateral talks together with the President of the European Council Charles Michel on May 14 in Brussels.
In early May, Armenia and Azerbaijan also held U.S.-mediated foreign ministerial talks in Arlington.