Ուզբեկստանում արտահերթ նախագահական ընտրություններ կանցկացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը հրամանագիր է ստորագրել պետության ղեկավարի վաղաժամկետ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «РИА Новости» գործակալությունից:
Այսօր ավելի վաղ Միրզիյոևն ստորագրել է սահմանադրական օրենք, որը պետության ղեկավարին թույլ է տալիս վաղաժամկետ նախագահական ընտրություններ անցկացնել: Սրանք առաջին նախագահական ընտրություններն են լինելու այն բանից հետո, երբ սահմանադրության մեջ ուղղումներ մտցվեցին պետության ղեկավարի լիազորությունների ժամկետը հինգից մինչև յոթ տարի երկարաձգելու նպատակով: Սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ գործող նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, որը պաշտոնավարում է երկրորդ ժամկետով, կարող է կրկին առաջադրվել այդ պաշտոնում:
«Օգտվելով նորացված սահմանադրության 128-րդ հոդվածով երկրի նախագահին տրված լիազորություններից՝ ես ստորագրել եմ երկրորդ կարևոր հրամանագիրը: Դրա համաձայն՝ մեր երկրում նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն ժամկետից շուտ», - հայտարարել է Միրզիյոևը խորհրդարանի պալատների, քաղաքական կուսակցությունների, դատական ​​և գործադիր իշխանությունների մարմինների ղեկավարների, ինչպես նաև հասարակայնության ներկայացուցիչների հետ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում։
Միրզիյոևն Ուզբեկստանի նախագահ է ընտրվել 2016 թ.-ի դեկտեմբերին կայացած արտահերթ ընտրություններում` պետության առաջին ղեկավար Իսլամ Քարիմովի մահից երեք ամիս անց: Վերջինս հանրապետությունը ղեկավարում էր 1989 թվականից։ 2021 թ.-ի հոկտեմբերին Միրզիյոևը, հավաքելով ձայների 80,12%-ը, վերստին հաղթանակ տարավ նախագահական ընտրություններում:

В Узбекистане пройдут досрочные президентские выборы
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ о проведении досрочных выборов главы государства. «Арменпресс» передает со ссылкой на сообщение агентство «РИА Новости».
Ранее сегодня Мирзиёев подписал конституционный закон, позволяющий главе государства проводить досрочные президентские выборы. Это будут первые президентские выборы после внесения поправок в конституцию, позволяющих продлевать срок полномочий главы государства с пяти до семи лет. Согласно конституционному закону, действующий президент Шавкат Мирзиёев, пребывающий на должности уже второй срок, может быть выдвинут повторно.
«Пользуясь полномочиями, предоставленными президенту страны статьей 128 обновленной конституции, я подписал второй важный указ. Согласно ему, президентские выборы в нашей стране пройдут досрочно», - заявил Мирзиёев в ходе встречи с руководителями палат Парламента, политических партий, органов судебной и исполнительной власти, а также представителями общественности.
Шавкат Мирзиёев был избран президентом Узбекистана на внеочередных выборах, состоявшихся в декабре 2016 года, через три месяца после смерти первого главы государства Ислама Каримова, руководившего республикой с 1989 года. В октябре 2021 года Мирзиёев вновь победил на президентских выборах, набрав 80,12% голосов.