Կոնգոյում ջրհեղեղը գրեթե 400 մարդու կյանք է խլել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում ջրհեղեղների և սողանքների հետևանքով առնվազն 394 մարդ է զոհվել: Նման թվեր է ներկայացրել է երկրի արևելքում առավել շատ տուժած Կալեհե շրջանի վարչակազմի աշխատակից Թոմաս Բաքենգան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
Անցած շաբաթվա վերջին հորդառատ անձրևների պատճառով Հարավային Կիվու նահանգում գետերը դուրս են եկել ափերից և ողողել հարյուրավոր տներ: Մայիսի 8-ին երկրում մեկօրյա սուգ է հայտարարվել զոհերի հիշատակին։
Հարավային Կիվու նահանգում, ինչպես նաև հարևան Ռուանդայում և Ուգանդայում մարդկային զոհերի հանգեցնող ջրհեղեղները հազվադեպ չեն: Ռուանդայում վերջին ջրհեղեղի հետևանքով զոհվել է առնվազն 127 մարդ: Անձրևների սեզոնները, որոնք տարածաշրջանում լինում են տարին երկու անգամ, սովորաբար ուղեկցվում են ջրհեղեղներով։

Наводнение в Конго унесло жизни почти 400 человек
В результате наводнений и оползней в Демократической Республике Конго погибли, по меньшей мере, 394 человека. Эти данные привел Томас Бакенга, сотрудник администрации района Калехе, наиболее пострадавшего на востоке страны. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Русской службы Deutsche Welle.
На прошлой неделе в провинции Южное Киву из-за проливных дождей реки вышли из берегов, затопив сотни домов. 8 мая в стране объявлен однодневный траур в память о погибших.
Наводнения со смертельным исходом не редкость в провинции Южное Киву Республики Конго, как и в соседних Руанде и Уганде. По меньшей мере, 127 человек погибли в результате недавних наводнений в Руанде. Сезоны дождей, которые бывают в регионе два раза в год, обычно сопровождаются и наводнениями.