Տեխասում 8 մարդու կյանք խլած զանգվածային հրաձգությունից հետո Բայդենը կրկին բարձրացրել է հարձակողական զենքի վաճառքն արգելելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կոնգրեսին ևս մեկ անգամ կոչ է արել արգելել հարձակողական զենքերը: Սպիտակ տան ղեկավարի այս հայտարարությանը նախորդել էր հերթական զանգվածային հրաձգությունը ԱՄՆ-ում, որի հետևանքով 8 մարդ է մահացել, 7-ը՝ վիրավորվել: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ նախագահի գրառումը Twitter-ում:
«Եվս մեկ անգամ եմ կրկնում, Կոնգրեսը պետք է ինձ ուղարկի օրինագիծ, որով կարգելվեն հարձակողական զենքերը և մեծ տարողությամբ պահեստատուփերը, կիրականացվի կենսագրության համապարփակ ուսումնասիրություն, կպահանջվի անվտանգ պահում, վերջ կդրվի զենք արտադրողների անձեռնմխելիությանը: Ես այն անմիջապես կստորագրեմ», - գրել է Բայդենը:
Մայիսի 6-ին ԱՄՆ Տեխասի նահանգի Ալլեն քաղաքի առևտրի կենտրոններից մեկում 33-ամյա Մաուրիսիո Գարսիան կրակ էր բացել՝ սպանելով 8, վիրավորելով 7 մարդու: Հրաձիգը սպանվել է Ալլենի ոստիկանների կողմից: Ըստ CNN-ի՝ իշխանությունները դեռ չեն պարզել հանցագործության շարժառիթը: Քննիչներն ուսումնասիրում են հանցագործի հնարավոր կապն աջ ծայրահեղականների հետ:
Անցյալ շաբաթ Տեխասում ևս մեկ հրաձգություն էր տեղի ունեցել. հրաձիգը կրակ էր բացել բժշկական հաստատությունում՝ սպանելով 1, վիրավորելով 4 հոգու:
Gun Violence Archive (Զենքի կիրառմամբ բռնությունների արխիվ) հետազոտական կազմակերպության տվյալներով՝ այս տարվա առաջին հինգ ամիսների ընթացքում Միացյալ Նահանգներում տեղի է ունեցել արդեն 202 զանգվածային հրաձգություն: Կազմակերպությունը զանգվածային է որակում այն հրաձգությունները, որոնց ընթացքում կրակում են 4 կամ ավելի մարդկանց վրա՝ չհաշված հրաձիգին:

После массовой стрельбы в Техасе, унесшей жизни восьми человек, Байден вновь поднял вопрос о запрете на продажу оружия
Президент США Джо Байден в очередной раз призвал Конгресс запретить штурмового оружия. Этому заявлению главы Белого дома предшествовала очередная массовая стрельба в США, в результате которой 8 человек погибли и 7 получили ранения. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на пост президента США в Twitter.
«Повторяю еще раз, Конгресс должен прислать мне законопроект, который запретит штурмовое оружие и магазины большой емкости, введет всестороннюю проверку биографических данных, потребует безопасного хранения и положит конец неприкосновенности производителей оружия. Я подпишу его немедленно», - написал Байден.
6 мая 33-летний Маурисио Гарсия открыл стрельбу в торговом центре в Аллене, штат Техас, США, убив 8 человек и ранив 7. Стрелок был убит полицией Аллена. Как сообщает CNN, власти пока не выяснили мотив преступления. Следователи выясняют возможные связи преступника с правыми экстремистами.
Еще одна стрельба произошла в Техасе на прошлой неделе. Стрелок, открыл огонь в медицинском учреждении, убив 1 человека и ранив 4.
По данным исследовательской организации «Gun Violence Archive» (Архив случаев применения оружия), за первые пять месяцев этого года в США произошло уже 202 случая массовой стрельбы. Организация к массовой стрельбе причисляет гибель 4 и более человек, не считая стрелка.