«Վագներ»-ի ղեկավարը կշարունակի կռվել Բախմուտում՝ չնայած մինչ այդ հնչեցրած սպառնալիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իրենց խոստացել է տրամադրել զենք և զինամթերք այնքան, որքան հարկավոր է՝ հետագա գործողությունները շարունակելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Պրիգոժինը ձայնագրության միջոցով հայտնել է իր Telegram ալիքում:
Պրիգոժինի խոսքով՝ մարտական կարգադրություն է եղել, որի մեջ նշվում է, որ «Վագներ»-ը Բախմուտում կարող է գործել այնպես, ինչպես հարկ է համարում: Իսկ Ռուսաստանի ՊՆ-ի և մասնավոր ռազմական ընկերության միջև փոխգործակցության հարցերով պետք է զբաղվի բանակի գեներալ Սերգեյ Սուրովիկինը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, մայիսի 5-ին Պրիգոժինը դիմել էր ՌԴ գլխավոր շտաբի հրամանատար Վալերի Գերասիմովին և ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին՝ սպառնալով մայիսի 10-ին իր զինվորականներին դուրս բերել Բախմուտից:
Իսկ մայիսի 6-ին Պրիգոժինը հայտարարել էր, որ Բախմուտում «Վագներ»-ի դիրքերը կփոխանցվեն «Ախմատ» հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներին:
Բախմուտը շարունակում է մնալ Ուկրաինայի առաջնագծի ամենաթեժ կետերից մեկը, որտեղ երկու կողմերն էլ մեծ կորուստներ են կրում: Քաղաքի համար մարտեր են ընթանում արդեն 9 ամիս՝ անցյալ տարվա օգոստոսից:

Wagner to get ‘as much ammo as we need’ – Prigozhin
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. The Russian private military company Wagner Group, which is fighting Ukrainian troops in the Donbass city of Bakhmut – called Artyomovsk in Russia - has been promised enough ammunition to continue the battle, RT reported citing the company's head, Yevgeny Prigozhin.
The statement comes after Prigozhin warned that his fighters would be forced to pull out of the city on May 10 unless ammunition shortages are addressed by Russia’s Defense Ministry.
In a voice message posted on his Telegram channel, Prigozhin said that Wagner received“a military instruction … in which we were promised as much ammunition and weapons as we need to continue our activities.”
“We were told that we can carry out activities in Artyomovsk as we deem necessary,”Prigozhin added.
He alsosaid that Army General Sergey Surovikin, the deputy commander of Russia’s military operation in Ukraine, was tasked with“making all decisions related to the military activities of Wagner PMC in coordination with the Defense Ministry.”