«Վագներ»-ի ղեկավարը կշարունակի կռվել Բախմուտում՝ չնայած մինչ այդ հնչեցրած սպառնալիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իրենց խոստացել է տրամադրել զենք և զինամթերք այնքան, որքան հարկավոր է՝ հետագա գործողությունները շարունակելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Պրիգոժինը ձայնագրության միջոցով հայտնել է իր Telegram ալիքում:
Պրիգոժինի խոսքով՝ մարտական կարգադրություն է եղել, որի մեջ նշվում է, որ «Վագներ»-ը Բախմուտում կարող է գործել այնպես, ինչպես հարկ է համարում: Իսկ Ռուսաստանի ՊՆ-ի և մասնավոր ռազմական ընկերության միջև փոխգործակցության հարցերով պետք է զբաղվի բանակի գեներալ Սերգեյ Սուրովիկինը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, մայիսի 5-ին Պրիգոժինը դիմել էր ՌԴ գլխավոր շտաբի հրամանատար Վալերի Գերասիմովին և ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին՝ սպառնալով մայիսի 10-ին իր զինվորականներին դուրս բերել Բախմուտից:
Իսկ մայիսի 6-ին Պրիգոժինը հայտարարել էր, որ Բախմուտում «Վագներ»-ի դիրքերը կփոխանցվեն «Ախմատ» հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներին:
Բախմուտը շարունակում է մնալ Ուկրաինայի առաջնագծի ամենաթեժ կետերից մեկը, որտեղ երկու կողմերն էլ մեծ կորուստներ են կրում: Քաղաքի համար մարտեր են ընթանում արդեն 9 ամիս՝ անցյալ տարվա օգոստոսից:

Глава “Вагнера” продолжит воевать в Бахмуте, несмотря на озвученные ранее угрозы
Евгений Пригожин, глава частной военной компании «Вагнер», заявил, что Минобороны России обещало обеспечить их вооружением и боеприпасами по мере необходимости для продолжения дальнейших операций. Как передает «Арменпресс», об этом Пригожин сообщил в своем Telegram-канале.
По словам Пригожина, поступило распоряжение, в котором указано, что «Вагнер» может действовать в Бахмуте так, как посчитает нужным. А взаимодействием Минобороны России и ЧВК будет заниматься генерал армии Сергей Суровикин.
Как ранее сообщал «Арменпресс», 5 мая Пригожин обратился к командующему Генштабом России Валерию Герасимову и министру обороны России Сергею Шойгу с угрозой 10 мая вывести свои войска из Бахмута.
6 мая Пригожин объявил, что «вагнеровские» позиции в Бахмуте будут переданы подразделениям специального назначения «Ахмат».
Бахмут остается одной из горячих точек на линии фронта Украины, где обе стороны несут большие потери. Бои за город идут уже 9 месяцев, начиная с августа прошлого года.