Լաչինի միջանցքում միջազգային փաստահավաք առաքելությունը հրամայական է. ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը՝ Իզերի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հավհաննիսյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Իզեր դեպարտամենտի նախագահ Ժան-Պիեր Բարբիեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է Հայաստանի, մասնավորապես Գեղարքունիքի և Իզեր դեպարտամենտի միջև ձևավորված առանձնահատուկ կապերն ու արդյունավետ համագործակցությունը, որն իր ուրույն տեղն ունի հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում:
«Ժան-Պիեր Բարբիեն, շնորհակալություն հայտնելով իր գլխավորած պատվիրակությանը հյուրընկալելու համար, հաստատել է պատրաստակությունը՝ խորացնելու և ամրապնդելու Գեղարքունիք-Իզեր, ինչպես նաև դեպարտամենտի Գրենոբլ և Վիեն քաղաքների՝ Սևանի ու Գորիսի հետ գործակցություններն առողջապահության, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի, ֆրանկոֆոնիայի ոլորտներում:
Երկուստեք գոհունակություն են արտահայտել երկու շրջանների միջև ձևավորված երկարատև ու ինստիտուցիոնալ արդյունավետ ապակենտրոնացված համագործակցության առնչությամբ: Այս համատեքստում կարևորվել է այցի ընթացքում ստորագրված Գեղարքունիքի մարզի և Իզերի դեպարտամենտի 2023-2027թթ. ապակենտրոնացված համագործակցության համաձայնագիրը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Պարույր Հովհաննիսյանը պատվիրակությանը ներկայացրել է տարածաշրջանի առկա մարտահրավերները և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի շարունակական ջանքերը։
Նշվում է, որ, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամին ու ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղակայմանը՝ ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կեցվածքը միտված է ամբողջությամբ խաթարելու Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու ջանքերը: Այս համատեքստում Պարույր Հովհաննիսյանը ընդգծել է Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականը և շեշտել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման իրականացման կարևորությունը:

An international fact-finding mission in the Lachin Corridor is imperative. Armenian Deputy FM to French delegation
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. On April 25, Deputy Foreign Minister of Armenia Paruyr Havhannisyan received the delegation led by Jean-Pierre Barbier, President of the Isère Department of France.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, welcoming the guests, the Deputy Minister emphasized the special ties and effective cooperation formed between Armenia, particularly Gegharkunik and Isère Department, which has its own place in the privileged Armenian-French relations.
Jean-Pierre Barbier, thanking for hosting the delegation led by him, confirmed the readiness to deepen and strengthen cooperation between Gegharkunik-Isère, as well as between French cities Grenoble and Vienne and Armenian cities Sevan and Goris in the fields of health, tourism, education, culture, and Francophonie.
Paruyr Hovhannisyan presented to the delegation the current challenges of the region and Armenia's continuous efforts to establish peace.
Referring to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to the illegal blocking of the Lachin Corridor and the establishment of a checkpoint by Azerbaijan in the Lachin Corridor on April 23, he emphasized that Azerbaijan's attitude is aimed at completely disrupting efforts to establish stability and peace in the South Caucasus. In this context, Paruyr Hovhannisyan emphasized the imperative of sending an international fact-finding mission to the Lachin Corridor and stressed the importance of implementing the February 22 decision of the International Court of Justice.