Ռուսական ուժերի հարվածից Կուպյանսկում ավերվել է թանգարանի շենքը. կա զոհ և վիրավորներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաղ առավոտյան ռուսական ուժերը հարված են հասցրել Խարկովի մարզի Կուպյանսկ քաղաքին: Հարվածի հետևանքով ավերվել է տեղական պատմության թանգարանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր Telegram ալիքում:
Ըստ Ուկրաինայի ղեկավարի՝ հարվածի հետևանքով զոհվել է 1 մարդ՝ թանգարանի աշխատակցուհին: Կա 10 վիրավոր: Փլատակներում դեռ առնվազն 2 մարդ է մնում:
Իր հերթին Խարկովի նահանգային վարչակազմի ղեկավար Օլեգ Սինեգուբովը հստակեցրել է, որ քաղաքի վրա արձակվել է երկու հրթիռ, որոնցից մեկն ընկել է քաղաքացիական օբյեկտի վրա: Դեպքի վայրում աշխատում են արտակարգ ծառայությունների աշխատակիցները:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն ապրիլի 25-ի տեղեկագրում հայտնել է, որ Կուպյանսկի ուղղությամբ օպերատիվ մարտավարական և բանակային ավիացիան և հրետանին խոցել են ուկրաինական ստորաբաժանումները Ստելմախովկա, Սինկովկա, Արտյոմովկա, Իվանովկա և Ֆիգոլյովկա բնակավայրերի շրջանում: Հենց Կուպյանսկին հասցված հարվածի մասին չի նշվում:
Իսկ ռուսական կողմից հայտնում են ուկրաինական զորքերի հարվածների մասին: ТАСС գործակալության փոխանցմամբ՝ Դոնեցկի գնդակոծության հետևանքով տուժել է 1 մարդ, առանց էլեկտրականության է մնացել 2000 բաժանորդ: Հաղորդվում է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը գնդակոծել են նաև Զապորոժիեի մարզի Տոմկակ քաղաքը: Տուժել է 2 խաղաղ բնակիչ, վնասվել են շենքեր: Իսկ Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության Պերվոմայսկ քաղաքում անհայտ սարքի պայթյունից 4 խաղաղ բնակիչ է տուժել:

В Купянске в результате удара российских сил разрушено здание музея: есть один погибший и раненые
Ранним утром 25 апреля российские войска атаковали город Купянск Харьковской области. В результате удара российских сил был разрушен Краеведческий музей. Как сообщает «Арменпресс», об этом в своем Telegram-канале сообщил президент Украины Владимир Зеленский.
По словам лидера Украины, в результате удара погиб 1 человек, сотрудник музея. Есть 10 раненых. Под завалами все еще остаются, по меньшей мере, 2 человека.
Глава Харьковской областной администрации Олег Синегубов уточнил, что по городу были выпущены две ракеты, одна из которых упала на гражданский объект. На месте работают экстренные службы.
Минобороны России в бюллетене от 25 апреля сообщило, что оперативно-тактическая и армейская авиация и артиллерия в направлении Купянска нанесли удары по украинским подразделениям в районе населенных пунктов Стельмаховка, Синьковка, Артемовка, Ивановка и Фиголевка. Об ударе по Купянскому не упоминается.
В свою очередь, российская сторона сообщает об ударах украинских войск. По данным ТАСС, в результате обстрела в Донецке пострадал 1 человек, без электричества остались 2000 абонентов. Сообщается, что вооруженные силы Украины также обстреляли город Томкак в Запорожской области. Пострадали 2 мирных жителя, повреждены здания. В городе Первомайске Луганской Народной Республики от взрыва неизвестного устройства пострадали 4 мирных жителя.