Դանիան և Նիդերլանդները Leopard 2 տանկեր կուղարկեն Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիան Նիդերլանդների հետ միասին Leopard 2 տասնչորս տանկ կուղարկի Ուկրաինային: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «РИА Новости» գործակալությունից:
«Սա խոշոր նվիրատվություն է Դանիայից՝ Նիդերլանդների հետ համագործակցության նախագծի շրջանակներում, ըստ որի մենք 14 Leopard 2 տանկ ենք փոխանցում Ուկրաինային», - Դանիայի արտգործնախարար Լարս Լյոկե Ռասմուսենի խոսքերն է մեջբերում Դանիայի ռադիոն։
Մարտին Դանիայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Թրոելս Լունդ Պոուլսենը նույնպես հայտարարել էր, որ մայիսի սկզբին Ուկրաինային կհանձնվեն Դանիայի, Գերմանիայի և Նիդերլանդների առաջին Leopard 1 տանկերը։
Ռուսաստանն ավելի վաղ նոտա էր հղել ՆԱՏՕ-ի երկրներին՝ Ուկրաինային զենք մատակարարելու պատճառով։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ ցանկացած բեռ, որը զենք է պարունակում Ուկրաինայի համար, օրինական թիրախ կդառնա Ռուսաստանի համար։ Լավրովը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և ՆԱՏՕ-ն ուղղակիորեն մասնակցում են Ուկրաինայի հակամարտությանը «այդ թվում՝ ոչ միայն զենքի մատակարարումներով, այլև Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի և այլ երկրների տարածքում կադրերի պատրաստմամբ»։

Дания и Нидерланды отправят Украине танки Leopard 2
Дания и Нидерланды вместе направят в Украину четырнадцать танков Leopard 2. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на агентство «РИА Новости».
«РИА Новости» передает сообщение Датского радиосо словами министра иностранных дел Дании Ларса Лёке Расмуссена: «Это крупное пожертвование от Дании в рамках проекта сотрудничества с Нидерландами, в соответствии с которым мы передаем Украине 14 танков Leopard 2».
В марте исполняющий обязанности министра обороны Дании Троэлс Лунд Поульсен также сообщил, что первые танки Leopard 1 Дании, Германии и Нидерландов будут переданы Украине в начале мая.
Ранее Россия направила ноту странам НАТО в связи с поставками оружия в Украину. Министр иностранных дел России Сергей Лавров отметил, что любой груз, содержащий оружие для Украины, станет легальной мишенью для России. Лавров заявил, что США и НАТО принимают непосредственное участие в конфликте на Украине «в том числе не только поставками оружия, но и подготвкой кадров на территории Великобритании, Германии, Италии и других стран».