Դանիան և Նիդերլանդները Leopard 2 տանկեր կուղարկեն Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիան Նիդերլանդների հետ միասին Leopard 2 տասնչորս տանկ կուղարկի Ուկրաինային: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «РИА Новости» գործակալությունից:
«Սա խոշոր նվիրատվություն է Դանիայից՝ Նիդերլանդների հետ համագործակցության նախագծի շրջանակներում, ըստ որի մենք 14 Leopard 2 տանկ ենք փոխանցում Ուկրաինային», - Դանիայի արտգործնախարար Լարս Լյոկե Ռասմուսենի խոսքերն է մեջբերում Դանիայի ռադիոն։
Մարտին Դանիայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Թրոելս Լունդ Պոուլսենը նույնպես հայտարարել էր, որ մայիսի սկզբին Ուկրաինային կհանձնվեն Դանիայի, Գերմանիայի և Նիդերլանդների առաջին Leopard 1 տանկերը։
Ռուսաստանն ավելի վաղ նոտա էր հղել ՆԱՏՕ-ի երկրներին՝ Ուկրաինային զենք մատակարարելու պատճառով։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ ցանկացած բեռ, որը զենք է պարունակում Ուկրաինայի համար, օրինական թիրախ կդառնա Ռուսաստանի համար։ Լավրովը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և ՆԱՏՕ-ն ուղղակիորեն մասնակցում են Ուկրաինայի հակամարտությանը «այդ թվում՝ ոչ միայն զենքի մատակարարումներով, այլև Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի և այլ երկրների տարածքում կադրերի պատրաստմամբ»։

Denmark, Netherlands to donate 14 Leopard 2 tanks to Ukraine
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. Denmark and the Netherlands will jointly donate 14 Leopard 2 tanks to Ukraine, the two countries said on Thursday.
The Leopard 2A4 tanks, which will be bought from a third party and refurbished, are expected to be delivered in the first quarter of 2024, Reuters reported citing a joint statement from the two countries.
"It is absolutely crucial for the hope of a peaceful and secure Europe that we do not let the Ukrainians fight the battle alone," Denmark's acting Defence Minister Troels Lund Poulsen said.
In February, Denmark, Germany and the Netherlands alsoannouncedthey will pool resources to restore at least 100 old Leopard 1 tanks from industry stocks and supply them to Ukraine this year and next.
Russia earlier warned that it will treat arms shipments to Ukraine from NATO countries as “legitimate targets” for military action.