Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությանն առնչվող հարցերի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 18-ին հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուի Բոնոն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, քննարկվել են տարածաշրջանում կայունության հաստատման, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները, այդ թվում՝ համապարփակ ու կայուն խաղաղության հասնելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման վերաբերյալ: ԱԳ նախարարը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից, ԼՂ ժողովրդի ու ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունից ու ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրամայականին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի, այդ թվում՝ ռազմավարական երկխոսությանն առնչվող հարցերի շուրջ:

YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan held a meeting on April 18 with U.S. Deputy Assistant Secretary of StateErika Olson.
United States Senior Advisor for Caucasus Negotiations and United States Co-Chair of the OSCE Minsk Group Louis Bono also participated in the meeting, the Armenian foreign ministry said in a press release.
The foreign ministry said in a readout that “issues around establishing stability in the region, normalization of Armenia-Azerbaijan relations, delimitation and border security, unblocking of all economic and transport connections in the region, and the Nagorno Karabakh conflict” were discussed.
FM Mirzoyan also “presented the Armenian side’s approaches in resolving the existing key issues, including around addressing the issue of rights and security of the Armenians of Nagorno Karabakh for achieving comprehensive and sustainable peace.”
The Foreign Minister reiterated Armenia’s commitment to the peace process, emphasizing the importance of Azerbaijan abandoning its maximalist aspirations, aggressive policy against the people of NK and Armenia’s territorial integrity and belligerent rhetoric.
“The humanitarian situation in Nagorno Karabakh and the imperative of eliminating the illegal blockade of the Lachin Corridor in line with the terms of the 9 November 2020 statement” were also discussed.
Issues relating to the Armenia-United States bilateral agenda, including the Strategic Dialogue were also discussed.