ԱՄՆ-ում ձերբակալել են գաղտնի փաստաթղթերի արտահոսքի մեջ կասկածվողին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Մերրիկ Գարլանդը հաստատել է, որ Մասաչուսեթսում ԱՄՆ ռազմաօդային ազգային գվարդիայի 102-րդ հետախուզական ստորաբաժանման աշխատակից, 21-ամյա Ջեք Թեյշեյրան ձերբակալվել է Պենտագոնի գաղտնի փաստաթղթերի արտահոսքի մեջ ներգրավված լինելու կասկածանքով։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով CNN-ին:
«Այսօր կեսօրից հետո Հետախուզության դաշնային բյուրոյի գործակալները ձերբակալել են Թեյշեյրային՝ առանց որևէ խոչընդոտի», - ասել է Գարլանդը։
Նրա խոսքով՝ Թեյշեյրան կասկածվում է պաշտպանության ոլորտում գաղտնի տեղեկատվությունը «չարտոնված կերպով դուրս բերելու, տիրապետելու և տարածելու» մեջ։ Մինչ այդ Պենտագոնի խոսնակ, գեներալ Պատրիկ Ռայդերը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ արտահոսքը «դիտավորյալ քրեական հանցագործություն է»։
Թեյշեյրան դատարանի առաջ կկանգնի այսօր:
Ձերբակալությանը մասնակցած իրավապահները զրահամեքենայով մոտեցել են կասկածյալի տուն։ Նա հանձնվել է առանց դիմադրության՝ ձեռքերը գլխավերևում բարձրացրած։
Թեյշեյրան գաղտնի փաստաթղթերը կիսել է գեյմերների մոտ տարածված Discord հարթակում մոտ 20-30 հոգուց բաղկացած խմբի անդամների հետ:
Օրերս սոցիալական ցանցերում հայտնվել էին գաղտնի փաստաթղթեր, որոնցում ներկայացվում են ԱՄՆ հետախուզության հանգամանալից գնահատականներն ինչպես ԱՄՆ-ի ոչ բարեկամական երկրների, այնպես էլ դաշնակիցների վերաբերյալ: Փաստաթղթերում նաև քննարկվում են Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողությունները:

В США арестовали мужчину, подозреваемого в организации утечки секретных документов
Генеральный прокурор США Меррик Гарланд подтвердил, что 21-летний Джек Тейшейра, сотрудник 102-го разведывательного подразделения ВВС США в Массачусетсе, арестован по подозрению в причастности к утечке секретных документов Пентагона. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на CNN.
«Сегодня днем ​​агенты ФБР без каких-либо инцидентов арестовали Тейшейру», - сообщил Гарланд.
Из его слов следует, что Джека Тейшейру подозревают в «несанкционированном выносе, сохранении и распространении засекреченной информации по национальной обороне». Ранее официальный представитель Пентагона генерал Патрик Райдер заявил на пресс-конференции, что утечка является «преднамеренным преступным деянием».
Сегодня Джек Тейшейра предстанет перед судом.
Сотрудники правоохранительных органов, принимавшие участие в задержании, подъехали к дому подозреваемого на броневике. Он, подняв руки, сдался без сопротивления.
Джек Тейшейра публиковал секретные документы на платформе популярной игры, куда входили 20-30 человек.
Недавно в социальных сетях появились секретные документы, в которых были представлены подробные оценки американской разведки как недружественных США стран, так и союзников. В документах были и сведения о продолжающихся боевых действиях в Украине.