Պենտագոնից արտահոսած գաղտնի փաստաթղթերի համաձայն՝ ԱՄՆ-ն լրտեսում էր ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին. BBC
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը համարում է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը չափից շատ էր հաշվի նստում Ռուսաստանի շահերի հետ: Նման եզրահանգում է արվել ԱՄՆ-ից արտահոսած գաղտնի փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից հետո: Այդ փաստաթղթերի համաձայն՝ Վաշինգտոնը լրտեսում էր Անտոնիո Գուտերեշին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ից:
BBC-ն հաղորդում է, որ փաստաթղթերից մեկը կենտրոնանում է «սևծովյան հացահատիկային գործարքի վրա», որը կնքվել էր անցյալ հուլիսին ՄԱԿ-ի և Թուրքիայի միջնորդությամբ: Ըստ փաստաթղթի՝ Անտոնիո Գուտերեշն այնքան հետաքրքրված էր գործարքի պահպանմամբ, որ նույնիսկ պատրաստակամ էր հաշվի նստել Ռուսաստանի շահերի հետ:
«Գուտերեշն ընդգծել է իր ջանքերը՝ բարելավել արտահանման Ռուսաստանի հնարավորությունները, նույնիսկ եթե դա ներառում է պատժամիջոցների տակ հայտնված ռուսական կազմակերպությունների և անհատների», - նշվում է փաստաթղթում:
Փաստաթղթում նաև ասվում է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի գործողությունները «խաթարել են Մոսկվային պատասխանատվության ենթարկելու ջանքերը»:
Բարձրաստիճան մի պաշտոնյա, մեկնաբանելով այս տեղեկությունները, հայտնել է, որ ՄԱԿ-ն առաջնորդվում էր «աշխարհի ամենաաղքատ խավի վրա պատերազմի ազդեցությունը մեղմելու անհրաժեշտությամբ»:
Ռուսաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ միջազգային պատժամիջոցներն ազդում են ռուսական հացահատիկի և պարարտանյութերի արտահանումների վրա, և սպառնացել է կասեցնել «հացահատիկային գործարքի» շրջանակներում համագործակցությունը, մինչև այդ խնդիրները չլուծվեն:
Ըստ BBC-ի՝ ՄԱԿ-ի պաշտոնյաները դժգոհ են Գուտերեշի ջանքերի՝ ԱՄՆ-ի մեկնաբանության առնչությամբ, և ընդգծել են, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը շատ հստակ հայտնել է իր բացասական վերաբերմունքը Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողություններին:
Մեկ այլ փաստաթղթում նկարագրվում է Գուտերեշի և նրա տեղակալի՝ Ամինա Մոհամմեդի միջև զրույցը, որի ընթացքում Գուտերեշը հիասթափություն է հայտնում ավելի շատ սպառազինություն արտադրելու՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահի կոչի առնչությամբ:
ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Ջոն Քիրբին BBC-ին հայտնել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը փորձում է պարզել արտահոսքի աղբյուրը:
Օրեր առաջ արտահոսած փաստաթղթերը տեղեկություններ են պարունակում Ուկրաինայում ընթացող պատերազմի, Չինաստանի և ԱՄՆ-ի դաշնակից երկրների վերաբերյալ:

Утечка секретных документов Пентагона показала, что США следят за генеральным секретарем ООН: BBC
Утечка секретных документов Пентагона показала, что США внимательно следят за генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем. В Вашингтоне считают, что генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш был слишком сговорчив с Россией. Такой вывод был сделан после изучения просочившихся из Пентагона секретных документов. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на BBC.
Как сообщает BBC, один из документов посвящен зерновой сделке, заключенной при посредничестве ООН и Турции в июле прошлого года. Согласно документу, Антониу Гутерриш настолько стремился сохранить сделку, что был готов пойти навстречу интересамРоссии.
«Гутерриш подчеркнул свои усилия поулучшению экспортных возможностей России, - говорится вдокументе, - даже если это касается российских юридических или физических лиц, находящихся подсанкциями.
В документе также говорится, что действия генсека ООН «подорвали более широкие усилия по привлечению Москвы к ответственности».
Один высокопоставленный чиновник, комментируя эту информацию, заявил, что ООН руководствовалась «необходимостью смягчить последствия войны для беднейших слоев населения мира».
Россия неоднократно заявляла, что международные санкции влияют на экспорт российского зерна и удобрений, и угрожала приостановить сотрудничество в рамках зерновой сделки до тех пор, пока вопросы не будут решены.
Как сообщает BBC, представители ООН недовольны попытками Гутерриша прокомментировать действия США и подчеркнули, что генсек ООН очень четко выразил свое негативное отношение к военным операциям России на Украине.
В другом документе описан разговор между Гутерришем и его заместителем Аминой Мохаммед, в котором Гутерриш выразил разочарование призывом президента Еврокомиссии производить больше оружия.
Представитель Совета национальной безопасности США Джон Кирби заявил BBC, что правительство США пытается установить источник утечки.
В просочившихся несколько дней назад документах содержится информация о продолжающейся войне в Украине, Китае и союзниках США.