Մարսելում շենքի պայթյունից հետո փլատակներից 2 հոգու մարմին է հայտնաբերվել, կան անհետ կորածներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հարավում գտնվող Մարսել քաղաքում 4-հարկանի բազմաբնակարան շենքը գետնին է հավասարվել պայթյունի հետևանքով: Շենքի փլատակներից 2 հոգու մարմին է հայտնաբերվել: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ին:
Ըստ տեղի իշխանությունների՝ 6 մարդ դեռ անհետ կորած է: Որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են:
Միջադեպը տեղի է ունեցել կիրակի գիշերը, տեղի ժամանակով ժամը 00:49-ին: Պայթյունի հստակ պատճառն առայժմ հայտնի չէ, սակայն քննիչները չեն բացառում գազի արտահոսքը:
Հարևան շենքերից 5 մարդ թեթև վնասվածքներ է ստացել, շուրջ 200 մարդ տարհանվել է: Հարևան շենքերից երկուսը մի քանի ժամ անց մասնակի փլուզվել են՝ առանց լրացուցիչ վնասվածքներ հասցնելու:
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավվել է 100 հրշեջ: Հրդեհը շարունակվել է ամբողջ կիրակի օրվա ընթացքում՝ դժվարացնելով փրկարարների աշխատանքը:
Տարհանված մարդկանց տեղավորելու համար իրենց դռներն են բացել տեղի մարզադահլիճը և երկու դպրոց:
Ապրիլի 9-ին դեպքի վայր է այցելել Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանինը:
Մարսելի փոխքաղաքապետ Յանիկ Օհանեսյանը լրագրողներին հայտնել է, որ մի քանի ականատես հաղորդել է «գազի կասկածելի հոտի մասին»:

YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. Two bodies have been found after an explosion flattened a four-storey apartment building in the southern French city of Marseille.
Six people remained unaccounted for and rescue efforts were ongoing, the BBC reported citing local authorities.
The blast occurred in the La Plaine neighbourhood at 00:49 local time on Sunday (23:49 BST on Saturday).
The cause remains unclear, but investigators are looking into the possibility of a gas leak.
Five people from neighbouring buildings sustained minor injuries in the explosion and around 200 people had to be evacuated from their homes. Two nearby blocks partially collapsed a few hours later without causing any additional injuries.
French President Emmanuel Macron said on Twitter that he was "thinking of those affected and their loved ones" and thanked the emergency workers for their efforts.
Mayor of Marseille Benoît Payan said rescuers remained "determined" to find people alive. "Hope must hold us," he said.
Deputy Mayor Yannick Ohanessian told reporters at the scene that "several witnesses have reached us this morning to say there was a suspicious smell of gas".