Եգիպտոսը հրատապ բանակցություններ է վարում Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետ Գազայում լարվածությունը թուլացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսն ինտենսիվ խորհրդակցություններ է անցկացնում Իսրայելի, ԱՄՆ-ի և պաղեստինյան խմբավորումների հետ՝ լարվածության ապաԷսկալացման համար, որն առաջացել է ապրիլի լույս 7-ի գիշերը Գազայի հատվածի շուրջ։ Այդ մասին մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
Հաղորդվում է, որ Al Arabiya հեռուստաալիքի տեղեկատվությամբ՝ Եգիպտոսի իշխանությունները «լայնածավալ բանակցություններ են վարում իսրայելական կողմի, Միացյալ Նահանգների և պաղեստինյան առանձին խմբավորումների հետ՝ հնարավորինս արագ խաղաղությունը վերականգնելու համար»։ Մինչ այդ Կահիրեն դիմել էր Իսրայելին՝ պահանջելով հարվածներ չհասցնել Գազայի հատվածի բնակելի թաղամասերին ու խաղաղ բնակիչներին։
Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, Եգիպտոսի անվտանգության ուժերի աշխատակիցները կապ են հաստատել իսրայելական կողմի հետ պաղեստինյան անկլավի վրա Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի հարձակումից հետո։ Իսրայելական կողմն իր հերթին Եգիպտոսին հայտնել է, որ ներկայիս հակամարտության սրումը կախված է պաղեստինյան խմբավորումների գործողություններից։
Նախկինում Եգիպտոսը բազմիցս միջնորդի դերում է հանդես եկել Գազայի շուրջ իրավիճակի սրման ժամանակ, երբ պաղեստինաիսրայելական հակամարտության կողմերն անցել են ուղղակի զինված առճակատման։ Մինչ այժմ Եգիպտոսին հաջողվել է կողմերին գոնե ժամանակավոր փոխզիջումային որոշումների տանել։ Այդ մերձեցման գործում գլխավոր միջնորդական դերը միշտ կատարել են Եգիպտոսի արտաքին հետախուզության աշխատակիցները։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) այսօր առավոտյան «Համաս» շարժմանը պատկանող օբյեկտների է հարվածել Գազայի հատվածում և Լիբանանում: Դրան նախորդել են Գազայից և Լիբանանից Իսրայելի տարածքի հրթիռակոծությունները: Վերջին օրերին կողմերի միջև պարբերաբար հրթիռակոծություններ են տեղի ունենում: Իրավիճակի նոր սրման պատճառ են դարձել Իսրայելի ոստիկանության և պաղեստինցիների միջև բախումները ալ-Աքսա մզկիթում:

Египет ведет срочные переговоры с Израилем и США для снижения напряженности в Газе
Египет ведет интенсивные консультации с Израилем, США и палестинскими группировками по деэскалации напряженности, возникшей в ночь на 7 апреля вокруг сектора Газа. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
Сообщается, что по данным телеканала «Аль-Арабия», власти Египта «ведут широкие переговоры с израильской стороной, США и отдельными палестинскими группировками с целью скорейшего восстановления спокойствия». До этого Каир выступил с требованием к Израилю с не наносить удары по жилым кварталам и мирным жителям в секторе Газа.
По данным телеканала, египетские силы безопасности вышли на связь с израильской стороной после атаки израильских ВВС на палестинский анклав. Израильская сторона, в свою очередь, проинформировала Египет о том, что эскалация нынешнего конфликта зависит от действий палестинских группировок.
В прошлом Египет неоднократно выступал посредником при эскалациях ситуации вокруг Газы, когда стороны палестино-израильского конфликта шли на прямое вооруженное противостояние. Пока Египту удавалось выводить стороны хотя бы на временные компромиссные решения. Главную посредническую роль в этом сближении всегда выполняли сотрудники египетской внешней разведки.
Как ранее сообщал «Арменпресс», Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сегодня утром нанесла удары по объектам, принадлежащим движению ХАМАС в секторе Газа и Ливане. Этому предшествовали ракетные обстрелы территории Израиля из Газы и Ливана. В последние дни между сторонами происходят регулярные ракетные обстрелы. Столкновения между израильской полицией и палестинцами в мечети Аль-Акса вызвали новое обострение ситуации.