Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը ժամանել է Ուկրաինա
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսօր Կիև Է ժամանել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը: Նրա այցի մասին հայտնել է Ուկրաինայի փոխարտգործնախարար Էմինե Ջապարովան։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Корреспондентե գործակալությունից:
«Ուրախ եմ ողջունելու Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչին Կիևում։ Շնորհակալություն եմ հայտնել Ռուսաստանի ագրեսիայի պատճառած վնասի ռեեստրի ստեղծման՝ Եվրոպայի խորհրդի նախաձեռնության համար», - նշել Է Ջապարովան։
Նա հավելել է, որ կողմերը քննարկել են արդարության հաստատման համար անհրաժեշտ հետագա քայլերը: Այսօր անսպասելի այցով Կիև է ժամանել նաև Գերմանիայի փոխկանցլեր Ռոբերտ Հաբեկը։
Այցի նպատակն է քննարկել Ուկրաինայի վերականգնման և էներգետիկայի բնագավառում համագործակցության հարցերը: Ի դեպ, լրատվամիջոցները նաև հաղորդում են, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ապրիլի 5-ին կայցելի Լեհաստան:

Генеральный секретарь Совета Европы прибыла в Украину
Сегодня в Киев прибыла Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич. О ее визите сообщила заместитель министра иностранных дел Украины Эмине Жапарова. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение агентства «Корреспондент».
«Рада приветствовать в Киеве Генерального секретаря Совета Европы Марию Пейчинович-Бурич. Я выразила благодарность за инициативу Совета Европы по созданию реестра ущерба, причиненного российской агрессией», - сказала Жапарова.
Она добавила, что стороны обсудили дальнейшие шаги, необходимые для установления справедливости. С неожиданным визитом сегодня прибыл в Киев и вице-канцлер Германии Роберт Хабек.
Цель визита - обсуждение вопросов восстановления Украины и сотрудничества в сфере энергетики. СМИ также сообщают, что президент Украины Владимир Зеленский 5 апреля с визитом посетит Польшу.