ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը մտադիր է մինչև հուլիս հասնել դաշինքին Շվեդիայի անդամակցությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը մտադիր է դաշինքին Շվեդիայի անդամակցությանը հասնել մինչև հուլիս, երբ Վիլնյուսում տեղի կունենա կազմակերպության գագաթնաժողովը։ Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով POLITICO թերթում հրապարակված հարցազրույցը:
«Իմ նպատակը նախկինի նման այն է, որ Թուրքիայում ընտրություններից հետո (խմբ.՝ մայիսին), բայց մինչև Վիլնյուսի գագաթնաժողովը, մենք կարողանանք վավերացնել նաև Շվեդիայի անդամակցությունը», - ասել է նա։
Քաղաքական գործիչը, սակայն, չի պարզաբանել՝ արդյոք դրա համար հարկավոր է, որ Թուրքիայում կառավարությունը փոխվի: POLITICO-ն նշում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի իշխանությունը շատ տարիների ընթացքում առաջին անգամ սպառնալիքի տակ է հայտնվել:
Ստոլտենբերգը շեշտել է, որ վերջնական որոշումը պետք է կայացնի Թուրքիան: Հունգարիան ևս առայժմ չի հաստատել Շվեդիայի անդամակցությունը, սակայն գործընթացի հիմնական խոչընդոտն է հանդիսանում Թուրքիան:
Անկարայի և Ստոկհոլմի հարաբերությունները բարդացել են Շվեդիայում Ղուրանի այրման հետ կապված միջադեպի պատճառով:
Ըստ Ստոլտենբերգի՝ Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցությունից հետո Եվրամիության բնակչության 96%-ը կապրի ՆԱՏՕ-ի երկրներում։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի գլխավոր ասամբլեայում ընդունվել է ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի անդամակցության արձանագրության հաստատման մասին օրենքի նախագիծը:
Օրինագծին կողմ են քվեարկել նիստի բոլոր 276 մասնակիցները։ Ֆինլանդիան, այսպիսով, ստացել Է օրինական հիմքեր դաշինքին լիիրավ անդամակցելու համար։
Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի մասնակիցներից վերջինն էր, որ հավանություն չԷր տվել դաշինքին անդամակցության մասին Հելսինկիի հայտին: Հունգարիան ձգձգում Էր այդ գործընթացը, բայց համապատասխան օրինագծին հավանություն Է տվել մարտի 27-ին։ Այժմ կազմակերպության բոլոր անդամները հաստատել են Ֆինլանդիայի թեկնածությունը:

Генсек НАТО намерен добиваться вступления Швеции в альянс к июлю
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг намерен добиваться вступления Швеции в альянс к июлю, когда пройдет саммит организации в Вильнюсе. Как передает Арменпресс, об этом он заявил в опубликованном в пятницу интервью газете Politico.
"Моя цель по-прежнему заключается в том, чтобы после выборов в Турции (выборы президента пройдут в мае - прим. ТАСС), но до саммита в Вильнюсе мы могли бы также ратифицировать вступление Швеции", - сказал он.
Политик не пояснил, как итоги выборов в Турции, отношения с которой осложнились на фоне инцидента со сожжением Корана в Швеции, скажутся на судьбе альянса. Он отметил, что после вступления Финляндии и Швеции 96% населения Евросоюза будет проживать в странах НАТО.
Ранее Великое национальное собрание (парламент) Турции одобрило законопроект о ратификации протокола о вступлении Финляндии в НАТО. Его поддержали все 276 участников заседания. Финляндия таким образом получила юридические основания для полноправного вступления в альянс.
Турция до настоящего момента оставалась последним из участников НАТО, который не одобрял заявку Хельсинки на присоединение к альянсу. Венгрия затягивала данный процесс, но одобрила соответствующий законопроект 27 марта. Теперь все члены организации одобрили кандидатуру Финляндии.