Թրամփին մեղադրանք է առաջադրվել. նա կկանգնի դատարանի առջև
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ 45-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփին մեղադրանք է առաջադրվել Նյու Յորքի երդվյալ ատենակալների կողմից: Դոնալդ Թրամփին մեղադրում են պոռնոաստղ Սթորմի Դենիելսին լռեցնելու համար նրան կաշառելու մեջ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ին:
Սա պատմական քայլ է, քանի որ առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ որևէ նախկին նախագահի քրեական մեղադրանք է առաջադրվում: Առաջին անգամ է, որ նախկին նախագահից պետք է մատնահետքեր վերցնեն, լուսանկարեն ոստիկանության բաժանմունքում և նստեցնեն մեղադրյալի աթոռին:
Սթորմի Դենիելսը պնդում է, որ 2006 թվականին հարաբերություններ է ունեցել Թրամփի հետ, և որ Թրամփի փաստաբան Մայքլ Քոհենն իրեն 130 000 դոլար է վճարել, որպեսզի ինքը դրա մասին չբարձրաձայնի: Թրամփը հերքել է սա՝ մեղադրանքի առաջադրումը որակելով որպես քաղաքական հետապնդում:
Առայժմ պարզ չէ, թե կոնկրետ ինչ մեղադրանք է առաջադրվել նախկին նախագահին: Սակայն ամերիկյան ԶԼՄ-ները գրում են, որ Թրամփին սպառնում է երկու տասնյակից ավելի մեղադրանք՝ կապված բիզնես խարդախությունների հետ:
BBC-ն հաղորդում է, որ Թրամփը պետք է Ֆլորիդայից մեկնի Նյու Յորք, որպեսզի ապրիլի 4-ին կանգնի դատարանի առջև:
ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության անդամները պաշտպանել են Դոնալդ Թրամփին՝ քննադատելով դատախազներին, իսկ դեմոկրատները նշել են, որ ոչ ոք օրենքից վեր չէ:
Թրամփն իր հերթին հայտարարել է, որ Նյու Յորքում արդար դատավարություն չի ակնկալում:
«Նրանք իմ դեմ այս կեղծ, անազնիվ և խայտառակ մեղադրանքն առաջադրել են, որովհետև ես կանգնած եմ ամերիկացի ժողովրդի կողքին, և նրանք գիտեն, որ ես չեմ կարող Նյու Յորքում արդար դատավարություն ակնկալել», - գրել է ԱՄՆ նախկին նախագահն իր սեփական Truth Social սոցիալական ցանցում:
Թրամփի համախոհները գիշերը հավաքվել են Ֆլորիդայում գտնվող նրա «Մար ա Լագո» կալվածքի առջև՝ իրենց աջակցությունը հայտնելով Սպիտակ տան նախկին ղեկավարին և թափահարելով 2024 թվականի նախագահական ընտրարշավի դրոշները:

Трампу предъявлено обвинение: он предстанет перед судом
Суд присяжных Нью-Йорка предъявил обвинение 45-му президенту США Дональду Трампу. Трампа обвиняют в том, что он подкупил порнозвезду Сторми Дэниэлс, чтобы заставить ее молчать. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на BBC.
Это исторический шаг, так как впервые бывшему президенту США предъявлено уголовное обвинение. Впервые у бывшего президента должны снять отпечатки пальцев, сфотографировать его в полицейском участке и посадить в кресло обвиняемого.
Сторми Дэниелс утверждает, что в 2006 году у нее был роман с Трампом, и что адвокат Трампа Майкл Коэн заплатил ей 130 000 долларов, чтобы она не говорила об этом. Трамп это отрицал, назвав обвинение политическим преследованием.
Пока неясно, какие конкретно обвинения предъявлены бывшему президенту. Однако американские СМИ сообщают, что Трампу предъявлено более двух десятков обвинений, связанных с мошенничеством в бизнесе.
BBC сообщает, что Трамп должен вылететь из Флориды в Нью-Йорк, чтобы 4 апреля предстать перед судом.
Члены Республиканской партии США выступили в защиту Дональда Трампа, раскритиковав прокуратуру, на что демократы отметили, что никто не может быть выше закона.
Трамп, со своей стороны, заявил, что в Нью-Йорке он не ожидает справедливого суда.
«Они выдвинули против меня это ложное, нечестное и позорное обвинение, потому что я поддерживаю американский народ, и они знают, что я не могу ожидать справедливого суда в Нью-Йорке», - написал бывший президент США в своей собственной социальной сети Truth Social.
Сторонники Трампа ночью собрались возле его поместья Мар-а-Лаго во Флориде, демонстрируя свою поддержку бывшему главе Белого дома и размахивая флагами президентской кампании 2024 года.