Հակոբ Արշակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ մշտական հանձնաժողովի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի նախագահությամբ մարտի 29-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ի թիվս այլ հարցերի՝ հանձնաժողովի օրակարգում ընդգրկված է եղել 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու վերաբերյալ հայտարարությունը:
Այս հարցի կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակմանը եւ դրա հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Այս համատեքստում նա կարեւորել է Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի անվերապահ եւ շուտափույթ իրականացման հրամայականը:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցություն քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն խախտում է եռակողմ պայմանավորվածությունները, այլեւ նոր պահանջներ է հնչեցնում, վտանգում ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Ադրբեջանի սպառնալիքներն ուղեկցվում են Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրանքներով, կան զոհեր:
Նույն օրը տեղի են ունեցել նաեւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության ու սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Քննարկվել են վերոնշյալ հանձնաժողովների կողմից մշակվող մոդելային իրավական փաստաթղթերի նախագծերը:
ՀԱՊԿ ԽՎ հանձնաժողովները որոշումներ են ընդունել «Տիեզերքում սպառազինությունների մրցավազքի կանխման» ու «Երեխաների եւ երիտասարդների շրջանում թմրանյութերի օգտագործման կանխարգելման» վերաբերյալ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի հայտարարությունների նախագծերն ուղարկել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարաններ՝ կարծիք եւ առաջարկություններ ստանալու նպատակով:

Под председательством Акопа Аршакяна состоялось заседание постоянной комиссии ПА ОДКБ
29 марта в Санкт-Петербурге под председательством вице-спикера Национального собрания Армении Акопа Аршакяна состоялось заседание постоянной комиссии по политическим вопросам и международному сотрудничеству Парламентской Ассамблеи ОДКБ.
Как сообщает «Арменпресс», в повестке дня комиссии, среди прочих вопросов, было заявление, принятое Национальным собранием РА 14 декабря 2022 года, относительно создания Азербайджаном в Нагорном Карабахе гуманитарного кризиса.
В связи с этим, депутат НС РА Ширак Торосян обратил внимание собравшихся на продолжающуюся блокаду Лачинского коридора и вызванный этим гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе. В этом контексте он подчеркнул императив безоговорочного и скорейшего исполнения Азербайджаном решения Международного суда.
Секретарь фракции «Честь имею» НС РА Тигран Абрамян отметил, что Азербайджан не только нарушает трехсторонние договоренности, но и выдвигает новые требования, ставя под угрозу территориальную целостность и суверенитет члена ОДКБ Армении. Угрозы Азербайджана сопровождаются провокациями против Армении и Нагорного Карабаха, есть и жертвы.
В этот же день состоялись и заседания постоянных комиссий Парламентской Ассамблеи ОДКБ по обороне и безопасности и социально-экономическим и правовым вопросам. Были обсуждены проекты типовых правовых документов, разработанные этими комиссиями.
Комиссии ПА ОДКБ приняли решения о направлении проектов заявлений Совета Парламентской Ассамблеи ОДКБ по «Предотвращению гонки вооружений в космосе» и «Предотвращению наркомании среди детей и молодежи» Парламентам государств-членов ОДКБ для получения мнений и рекомендаций.