ՌԴ և Չինաստանի ղեկավարները համատեղ երկու փաստաթուղթ են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը համատեղ հայտարարություն են ստորագրել մինչև 2030 թվականը երկու երկրների տնտեսական համագործակցության առանցքային ուղղությունների զարգացման ծրագրի մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով gazeta կայքը, ստորագրության արարողությունը հեռարձակվել է Կրեմլի Telegram ալիքով:
Ռուսաստանի և Չինաստանի ղեկավարները նաև համատեղ հայտարարություն են ստորագրել համապարփակ գործընկերության և ռազմավարական փոխգործակցության հարաբերությունների խորացման մասին:
Պուտինի խոսքով՝ կողմերի ստորագրած փաստաթղթերում խնդիր է դրվել բազմապատկել առևտրի ծավալները: Նա նշել է, որ առևտրատնտեսական համագործակցությունն առաջնահերթություն է Ռուսաստանի և Չինաստանի հարաբերությունների համար:

Лидеры РФ и КНР подписали два совместных документа
Президент России Владимир Путин и председатель КНР Си Цзиньпин подписали совместное заявление о плане развития ключевых направлений экономического сотрудничества двух стран до 2030 года. Как передает Арменпресс со ссылкой на gazeta.ru, трансляцию мероприятия вел Telegram-канал Кремля.
Также лидеры РФ и КНР подписали совместное заявление об углублении отношений всеобъемлющего партнерства и стратегического взаимодействия.
«Правительства России и Китая, деловые круги наших стран должны без раскачки приступить к практической проработке положений заявления и согласовать комплекс мер по их реализации», — сказал президент РФ.
По словам Путина, в подписанных сторонами документах была поставлена задача кратно нарастить объемы торговли. Президент отметил, что торгово-экономическое сотрудничество является приоритетом для отношений России и Китая.