Հայաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Ալիևի կեղծ պնդումներին և ռազմատենչ հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքաին գործերի նախարարությունն արձագանքել է Թյուրքական պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կեղծ պնդումներին և ռազմատենչ հայտարարություններին։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը․
«Մարտի 16-ին Թյուրքական պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային պահանջների և հերթական ագրեսիայի նախապատրաստման բացահայտ դրսևորում էր։
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը ներկայացնելով «Արևմտյան Ադրբեջան» մտացածին անվան տակ՝ Ադրբեջանի նախագահը կոպտորեն խախտում է ոչ միայն ՄԱԿ կանոնադրությունը, Պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների և համագործակցության միջազգային իրավունքի սկզբունքների վերաբերյալ ՄԱԿ ԳԱ հռչակագիրը, Ալմաթայի հռչակագիրը, այլ նաև Պրահայի և Սոչիի հայտարարություններով իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, որոնց հղում է արվում հենց այս ելույթում:
Ադրբեջանը շարունակաբար խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ փախստականների և ներքին տեղահանվածների վերադարձը՝ միևնույն ժամանակ հայտարարելով, թե պատրաստվում է վերաբնակեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնագաղթման արդյունքում իր վերահսկողության տակ անցած տարածքները:
Խախտած լինելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ըստ էության բոլոր հոդվածները՝ Ադրբեջանի նախագահը միջանցքների մասին իր իսկ խոստովանությամբ մտացածին խոսույթով խոչընդոտում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման գործընթացը:
Ադրբեջանի ղեկավարի ռազմատենչ հռետորաբանությունը միտված է ամբողջությամբ խաթարելու Հարավային Կովկասում կայունություն հաստատելու ջանքերը և դիմելու լայնածավալ ուժի կիրառման ինչպես Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։ Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ հնչող վիրավորական բառապաշարը, որն ուղեկցվում է տեղում հումանիտար աղետ ստեղծելուն ուղղված գործողություններով, ի ցույց է դնում բարձրագույն մակարդակով էթնիկ զտումներ իրականացնելու ուղղությամբ Ադրբեջանի անթաքույց քաղաքականությունը:
Ավելին, Անկարայում նման սադրիչ թեզեր հնչեցնելը նպատակ ունի ոչ միայն խաթարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցությունները, այլև արգելակել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առկա դրական դինամիկան։
Տարածաշրջանի կայունությամբ և խաղաղությամբ հետաքրքրված բոլոր գործընկերներն աներկբայորեն պետք է գնահատական տան Ադրբեջանի նախագահի նմանօրինակ քաղաքականությանը և գործուն քայլեր ձեռնարկեն Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումները վերացնելու և ուժի կիրառման դրսևորումները բացառելու ուղղությամբ»։

Aliyev seeks to undermine Armenia-Azerbaijan peace talks and obstruct normalization with Turkey, warns Yerevan
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s latest false claims and bellicose statements made during the Organization of Turkic States summit.
In a statement, the Armenian Foreign Ministry warned that Aliyev’s speech was “a clear manifestation of territorial claims against the Republic of Armenia and preparation of another aggression.”
“The speech of President of Azerbaijan Ilham Aliyev delivered on March 16 during the summit of the Heads of State of the Organization of Turkic States was a clear manifestation of territorial claims against the Republic of Armenia and preparation of another aggression.
Presenting the sovereign territory of the Republic of Armenia under the fictitious name “Western Azerbaijan” the President of Azerbaijan grossly violates the UN Charter, the UN GA Declaration on Principles of International Law concerning Friendly Relations and Cooperation among States in accordance with the UN Charter, the Alma-Ata Declaration, but also his own commitments undertaken by the Prague and Sochi statements to which he is referring in this exact speech.
Azerbaijan continuously obstructs the return of refugees and internally displaced persons to Nagorno-Karabakh and adjacent regions, while at the same time announcing that it is going to resettle the territories that came under its control as a result of the deportation of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
Having violated basically all the points of the trilateral statement of November 9, 2020 and with the narrative, which he himself admits as fictitious, about the corridors the President of Azerbaijan is obstructing the process of opening of regional communications.
The bellicose rhetoric of the leader of Azerbaijan is aimed at completely disrupting the efforts to establish stability in the South Caucasus and resorting to the use of large-scale force against both the sovereign territory of the Republic of Armenia and Nagorno-Karabakh. Moreover, the insulting language used against the Armenians of Nagorno-Karabakh, which is accompanied by actions aimed at creating a humanitarian catastrophe on the ground, demonstrates Azerbaijan's unconcealed policy of ethnic cleansing at the highest level.
Moreover, voicing such provocative theses in Ankara aims not only to undermine the ongoing peace negotiations between Armenia and Azerbaijan, but also to hinder the positive dynamics in the process of normalisation of Armenia-Turkey relations.
All partners interested in the stability and peace of the region should give an assessment to this policy of the President of Azerbaijan without any hesitation and take active steps to eliminate the violations of international law by Azerbaijan and exclude the manifestations of the use of force.”