Հայաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Ալիևի կեղծ պնդումներին և ռազմատենչ հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքաին գործերի նախարարությունն արձագանքել է Թյուրքական պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կեղծ պնդումներին և ռազմատենչ հայտարարություններին։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը․
«Մարտի 16-ին Թյուրքական պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային պահանջների և հերթական ագրեսիայի նախապատրաստման բացահայտ դրսևորում էր։
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը ներկայացնելով «Արևմտյան Ադրբեջան» մտացածին անվան տակ՝ Ադրբեջանի նախագահը կոպտորեն խախտում է ոչ միայն ՄԱԿ կանոնադրությունը, Պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների և համագործակցության միջազգային իրավունքի սկզբունքների վերաբերյալ ՄԱԿ ԳԱ հռչակագիրը, Ալմաթայի հռչակագիրը, այլ նաև Պրահայի և Սոչիի հայտարարություններով իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, որոնց հղում է արվում հենց այս ելույթում:
Ադրբեջանը շարունակաբար խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ փախստականների և ներքին տեղահանվածների վերադարձը՝ միևնույն ժամանակ հայտարարելով, թե պատրաստվում է վերաբնակեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնագաղթման արդյունքում իր վերահսկողության տակ անցած տարածքները:
Խախտած լինելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ըստ էության բոլոր հոդվածները՝ Ադրբեջանի նախագահը միջանցքների մասին իր իսկ խոստովանությամբ մտացածին խոսույթով խոչընդոտում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման գործընթացը:
Ադրբեջանի ղեկավարի ռազմատենչ հռետորաբանությունը միտված է ամբողջությամբ խաթարելու Հարավային Կովկասում կայունություն հաստատելու ջանքերը և դիմելու լայնածավալ ուժի կիրառման ինչպես Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։ Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ հնչող վիրավորական բառապաշարը, որն ուղեկցվում է տեղում հումանիտար աղետ ստեղծելուն ուղղված գործողություններով, ի ցույց է դնում բարձրագույն մակարդակով էթնիկ զտումներ իրականացնելու ուղղությամբ Ադրբեջանի անթաքույց քաղաքականությունը:
Ավելին, Անկարայում նման սադրիչ թեզեր հնչեցնելը նպատակ ունի ոչ միայն խաթարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցությունները, այլև արգելակել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առկա դրական դինամիկան։
Տարածաշրջանի կայունությամբ և խաղաղությամբ հետաքրքրված բոլոր գործընկերներն աներկբայորեն պետք է գնահատական տան Ադրբեջանի նախագահի նմանօրինակ քաղաքականությանը և գործուն քայլեր ձեռնարկեն Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումները վերացնելու և ուժի կիրառման դրսևորումները բացառելու ուղղությամբ»։

Ответ МИД Армении на лживые утверждения и воинственные заявления Алиева
Министерство иностранных дел Республики Армения отреагировало на ложные утверждения и воинственные заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, озвученные на саммите глав тюркских государств. «Арменпресс» представляет заявление МИД РА․
«Выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева на саммите глав тюркских государств 16 марта было явным проявлением территориальных претензий к Республике Армения и подготовки к очередной агрессии.
Представляя суверенную территорию Республики Армения под вымышленным названием «Западный Азербайджан», президент Азербайджана грубо нарушает не только Устав ООН, Декларацию Генеральной Ассамблеи ООН о принципах международного права добрососедских отношений и сотрудничества между государствами, Алматинской декларации, но и свои собственные обязательства по Пражскому и Сочинскому заявлениям, на которые он ссылается именно в этом выступлении.
Азербайджан постоянно препятствует возвращению беженцев и внутренне перемещенных лиц в Нагорный Карабах и прилегающие районы, в то же время, заявляя, что собирается заселить территории, перешедшие под его контроль в результате изгнания армян Нагорного Карабаха.
Нарушая, по сути, все статьи Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, президент Азербайджана препятствует процессу открытия региональных коммуникаций фиктивным, как он сам признает, нарративом о коридорах.
Воинственная риторика главы Азербайджана направлена на полный подрыв усилий по установлению стабильности на Южном Кавказе и применение широкомасштабной силы как в отношении суверенной территории Республики Армения, так и Нагорного Карабаха. Более того, оскорбительные высказывания, звучащие в адрес армян Нагорного Карабаха, сопровождающиеся действиями, направленными на создание на месте гуманитарной катастрофы, демонстрирует нескрываемую политику Азербайджана по осуществлению этнических чисток на самом высоком уровне.
Более того, озвучивание подобных провокационных тезисов в Анкаре преследует цель не только подорвать мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном, но и препятствовать положительной динамике в процессе урегулирования армяно-турецких отношений.
Все партнеры, заинтересованные в стабильности и мире в регионе, должны безоговорочно оценить подобную политику президента Азербайджана и предпринять действенные шаги для устранения нарушений международного права со стороны Азербайджана и исключения применения силы», - говорится в заявлении МИД РА.